TEÓRIA
HRA
TEST

KVALITAN - virtuálne chemické lagoratóriumBoritany / Dôkazy / Anióny I. triedy / Anióny / Teória

Koncentrovaná kyselina sírová uvoľňuje z väčšiny boritanov kyselinu boritú, ktorá udeľuje nesvietivému plameňu zelenú farbu. Pri dokazovaní boritanov naberieme trocha skúmanej látky na platinový drôt, pokropíme ju koncentrovanou kyselinou sírovou a vnesieme do okraja nesvietivého plameňa. Za prítomnosti boritanov sa plameň sfarbí na zeleno.

Prirodzené boritany skúšame po zmiešaní s fluoridom vápenatým a síranom draselným. Vo vysokom žiari vzniká prchavý fluorid boritý, ktorý sfarbí plameň na zeleno.

Mikroreakcie:

Brómtymolovou modrou a mannitom. Do mikroskúmavky dáme niekoľko kvapiek skúmaného roztoku, presne zneutralizovaného (na brómtymolovú modrú) a práve toľko činidla. Za prítomnosti boritanov žltá farba prejde do oranžova.

pD = 4,7

Potrebné roztoky: 0,04%-ný roztok brómtymolovej modrej v 96%-nom alkohole, 10%-ný vodný roztok mannitu presne zneutralizovaného hydroxidom draselným na brómtymolovú modrú.

1,1´-Diántrimidom. Skúmanú látku stavíme so sódou a dusičnanom draselným. Taveninu vylúhujeme vodou a k časti roztoku pridáme 5 ml koncentrovanej kyseliny sírovej a 5 ml roztoku diántrimidu. Nádobu potom vložíme do sušiarne vyhriatej na 90°C a pozorujeme, ako sa mení farba činidla. Ak je v skúmanej látke bór, prejde farba činidla do modra. Ako činidlo sa používa roztok získaný rozpustením 0,1g 1,1´-diántrimidu (di-[antrachinonyl -(l)]amínu) v 25 ml koncentrovanej kyseliny sírovej.