TEÓRIA
HRA
TEST

KVALITAN - virtuálne chemické lagoratóriumDusičnany / Dôkazy / Anióny III. triedy / Anióny / Teória

Síran železnatý redukuje silne okyslené roztoky dusičnanov a vzniknutý oxid dusnatý, ktorý sa viaže na prítomný síran železnatý, dodáva roztokom fialovú až červenohnedú farbu.

Uskutočnenie skúšky: K skúmanej látke pridáme nasýtený roztok síranu železnatého a zmes podvrstvíme koncentrovanou kyselinou sírovou. Za prítomnosti dusičnanov vznikne červeno hnedý prstenec. Pretože bromidy, jodidy, bromičnany a jodičnany reakciu rušia, musíme ich pred skúškou z roztoku odstrániť:

2HNO3 + 6FeSO4 + 3H2SO4 ⇔ 2NO + 3Fe2(SO4)3 + 4H2O

2NO + 2FeSO4 ⇔ 2FeSO4.NO

Roztoky dusičnanov, podvrstvené roztokom difenylamínudifenylamín

v kyseline sírovej, sfarbia sa na rozhraní na modro. Reakcia nie je špecifická pre dusičnany, lebo aj ostatné oxidovadlá reagujú podobne.

Potrebné činidlo si pripravíme rozpustením 0,5 g difenylamínu v 100 ml kyseliny sírovej a 20 ml vody:

2(C6H5)2NH + O ⇔(C6H5)4N2 + H2O

Brucín rozpustený v kyseline sírovej poskytuje s roztokmi dusičnanov červené, potom oranžové a napokon žlté sfarbenie.

Vykonanie skúšky:

K skúmanému roztoku pridáme trojnásobné množstvo koncentrovanej kyseliny sírovej a 1 ml roztoku brucínu, získaný rozpustením 0,2 g brucínu v 100 ml koncentrovanej kyseliny sírovej.

Skúška po redukcii NO3- na NO2-. Skúmanú látku okyslíme kyselinou octovou a pridáme k nej kyselinu sulfanilovú, α-naftylamín v kyseline octovej a práškový horčík. Ak sú dusičnany prítomné, zredukujú sa na dusitany a ich účinkom nastane diazotácia a kopulácia prítomných komponentov na azofarbivo, ktoré sa prezradí červenou farbou:

C6H4(NH2)SO3H + C10H7NH2 + HNO2 ⇔ C6H4(SO3H)N = N.C10H6NH2 + 2H2O

Indigový roztok pridaný do roztoku dusičnanov sa odfarbí. Reakcia nie je špecifická, lebo tak sa správajú aj ostatné oxidovadlá.

Účinkom 10%-ného roztoku nitrónu v 5%-nej kyseline octovej vznikne v roztokoch dusičnanov kryštalická zrazenina dusičnanu nitrónu (C20H16N4.HNO3).

α-Dinafto-dimetylamín zráža z roztokov dusičnanov objemnú kryštalickú perleťovo lesklú zrazeninu. Ako činidlo sa používa 10 %-ný roztok α-dinafto-dimetylamínu v 50%-nej kyseline octovej.

Z jodidu draselného roztoky dusičnanov neuvoľňujú jód. Jód sa uvoľní až po pridaní zinkového prášku, keď sa dusičnany zredukujú na dusitany, ktoré uvoľňujú jód z jodidu draselného.

Arndtovou zliatinou (60% Cu + 40% Mg) sa redukujú dusičnany v neutrálnom prostredí za prítomnosti chloridu horečnatého až na amoniak.
NaNO3 + 8H ⇔ NH3 + NaOH + 2H2O