TEÓRIA
HRA
TEST

KVALITAN - virtuálne chemické lagoratóriumSiričitany / Dôkazy / Anióny I. triedy / Anióny / Teória

Prídavkom nitroprusidu sodného v prítomnosti síranu zinočnatého sa neutrálne roztoky siričitanov sfarbia na červeno a po pridaní ferokyanidu draselného získa farba roztoku, resp. zrazeniny na intenzite.

Fluorescenčná skúška:

Skúmanú látku najprv zoxidujeme peroxidom vodíka a potom k nej pridáme trocha chinínu. Keď je SO2 prítomný, zoxiduje sa na kyselinu sírovú, ktorá sa viaže v podobe síranu chinínu, a ten v ultrafialovom svetle fluoreskuje belaso. Súčasne so skúškou treba robiť aj slepý pokus s peroxidom, lebo keď je znečistený, fluoreskuje aj sám.

Malachitovou zeleňou. Na miske ku kvapke neutrálneho skúmaného roztoku pridáme kvapku činidla, ak sa odfarbí, je siričitan prítomný.

pD = 4,3

Činidlo sa pripravuje rozpustením 10 g malachitovej zelene v 400 ml vody. Sulfidy a polysulfidy reakciu rušia.

Mikroskúšky:

Hydroxidom nikelnatým a benzidínom. V mikroskúmavke okyslíme skúmaný roztok kyselinou chlorovodíkovou a zahrejeme. Nad skúmavku položíme papier, na ktorom je vyvolaný alebo nanesený hydroxid nikelnatý. Ak unikajúci plyn je oxid siričitý, sfarbí sa hydroxid nikelnatý na čierno (oxidácia). Na čiernu zrazeninu dáme kvapku benzidínu a v kyseline octovej, čim sfarbenie prejde do modra. Reakcia nie je veľmi bezpečná, lebo modré sfarbenie môže vzniknúť aj za neprítomnosti siričitanov.

pD = 4,7

Potrebné činidlá: 5M kyselina chlorovodíková, hydroxid nikelnatý pripravený z chloridu nikelnatého a NaOH.