TEÓRIA
HRA
TEST

KVALITAN - virtuálne chemické lagoratóriumFosforečnany / Dôkazy / Anióny I. triedy / Anióny / Teória

Redukčné činidlá redukujú kyselinu fosfomolybdénovú ešte ľahšie ako samotnú kyselinu molybdénovú. Táto vlastnosť fosfomolybdénovej kyseliny sa využíva na dokazovanie kyseliny fosforečnej, pričom sa používajú činidlá, ktoré samotnú kyselinu molybdénovú neredukujú.

Skúška: V 10 ml skúmaného roztoku, v ktorom dokazujeme PO43-, 1 až 2 ml molybdénanu amónneho, 2 až 3 kvapky chloridu cínatého a dvojnásobný objem destilovanej vody. Za prítomnosti kyseliny fosforečnej vznikne modré sfarbenie.

Súčasne musíme robiť aj slepý pokus s použitými chemikáliami.

Potrebné činidlá: 1. K 100 ml nasýteného roztoku molybdénanu amónneho pridáme 300 ml (podľa. objemu), 50%-nej kyseliny sírovej.

2. Čerstvo pripravený roztok chloridu cínatého, ktorý sa získa rozpustením 0,1 g cínu v 10 ml koncentrovanej kyseliny chlorovodíkovej za prítomnosti 1 kvapky 4%-ného CuSO4 a doplnením vodou na 10 ml.

Kvapková skúška:

K mierne okyslenej kvapke skúmaného roztoku na filtračnom papieri pridáme kvapku molybdénanu amónneho, kvapku benzidínového roztoku, kyseline octovej a papierik vystavíme dymom amoniaku. Za prítomnosti fosforečnanov vznikne po zneutralizovaní kyseliny molybdénovej benzidínová modrá a papierik sa sfarbí na modro.

Mikroskúška:

Ku kvapke skúmanej látky pridáme na podložnom skielku kvapku chloridu amónneho, kvapku octanu horečnatého, ako aj kvapku amoniaku a zmes zahrejeme. Za prítomnosti kyseliny fosforečnej vzniknú charakteristické pod mikroskopom dobre viditeľné kryštáliky fosforečnanu horečnato-amónneho.

Molybdénanom amónnym a síranom chinínu. Do mikroskúmavky dáme 1 ml skúmaného roztoku a 1 ml činidla. Ak sú fosforečnany prítomné, zakrátko sa vytvorí jasno žltá zrazenina.

pD=5,7

Činidlo pripravujeme tak, že rozpustíme 4 g molybdénanu amónneho a 0,1 g síranu chinínu v 100 ml kyseliny dusičnej (šp. v. = 1,40).

Dokazovanie kyseliny fosforečnej v zmesi s kremičitanmi a arzeničnanmi. Na filtračný papier nanesieme kvapku skúmaného roztoku, kvapku molybdénanu a kvapku kyseliny vínnej. Papierik osušíme nad plameňom, pričom sa rozrušia komplexy kremíka a arzénu, kým komplex P-Mo2O7 ostane neporušený. Potom pridáme kvapku benzidínu a kvapku octanu sodného. Ak vznikne modré sfarbenie, kyselina fosforečná je prítomná.