TEÓRIA
HRA
TEST

KVALITAN - virtuálne chemické lagoratóriumFosforečnany / Reakcie / Anióny I. triedy / Anióny / Teória

Účinkom chloridu bárnatého vzniká v neutrálnych roztokoch fosforečnanov biela zrazenina sekundárneho fosforečnanu bárnatého, ktorá je rozpustná v zriedených minerálnych kyselinách a v kyseline octovej. V amoniakáInom prostredí vzniká terciárny fosforečnan bárnatý, ktorý sa rozpustnosťou podobá sekundárnemu.

Na2HPO4+BaCl2 ⇔ BaHPO4+2NaCl
2Na2HPO4+3BaCl2+2NH3 ⇔ Ba3(PO4)2+4NaCl+2NH4Cl

Dusičnan strieborný zráža z neutrálnych roztokov fosforečnanov žltý, v zriedených kyselinách rozpustný fosforečnan strieborný.

2Na2HPO4+3AgNO3 ⇔ Ag3PO4+NaH2PO4+3NaNO3

Solúcia horečnatá (MgCl2+NH4Cl+NH3) vylučuje z amoniakálnych roztokov fosforečnanov bielu kryštalickú zrazeninu fosforečnanu horečnato-amónneho, rozpustného v minerálnych kyselinách.

Na2HPO4+MgCl2+NH3 ⇔ NH4MgPO4+2NaCl

Molybdénan amónny zráža z roztokov fosforečnanov za prítomnosti kyseliny dusičnej žltý, kryštalický, v amoniaku ľahko rozpustný fosfomolybdénan amónny (NH4)3[P(Mo3O10)4.10H2O].

Nahradením amónia iným katiónom, ako rubídiom, céziom a zlúčeninami strychnínu, sa citlivosť reakcie ešte zvýši. Na dokazovanie stôp kyseliny fosforečnej v pitných vodách sa používa solúcia molybdénová a soli strychnínu, pričom sa postupuje takto: K vode okyslenej kyselinou dusičnou sa pridá nadbytok molybdénanu amónneho a síranu strychnínu. Za prítomnosti PO43- vznikne biely zákal, ktorý sa časom premení na vločkovitú zrazeninu.

Chlorid železitý dáva s roztokmi fosforečnanov žltobielu zrazeninu fosforečnanu železitého, nerozpustného v kyseline octovej. Táto reakcia je veľmi významná, lebo takto odstraňujeme kyselinu fosforečnú z roztokov pri oddeľovaní katiónov tretej a ďalších tried.

FeCl3+Na2HPO4+CH3COONa ⇔ FePO4+3NaCl+CH3COOH

Dusičnan bizmutitý zráža z roztokov fosforečnanov bielu, hodvábne lesklú kryštalickú zrazeninu (BiPO4) ktorá je v zriedenej kyseline dusičnej takmer nerozpustná.

Octanom olovnatým vzniká biela, v zriedenej kyseline octovej nerozpustná zrazenina fosforečnanu olovnatého.

4Na2HPO4+3Pb(NO3)2 ⇔ Pb3(PO4)2+2NaH2PO4+6NaNO3

Dusičnan ortutný vylučuje z roztokov fosforečnanov v zriedenej kyseline octovej nerozpustnú zrazeninu fosforečnanu ortutného.

Účinkom octanu uranylu vzniká za prítomnosti PO43- žltá zrazenina fosforečnanu uranylu.

Na2HPO4+(UO2)(CH3COO)2 ⇔ UO2HPO4+2CH3COONa

Suspenzia kyseliny metaničitej v prostredí kyseliny dusičnej adsorbuje kyselinu fosforečnú, čo sa využíva na odstraňovanie kyseliny fosforečnej z reakčného prostredia.

Síran zinočnatý zráža biely, v kyseline octovej ľahko rozpustný fosforečnan zinočnatý. Z roztoku sa na rozdiel od kyseliny pyrofosforečnej ani za varu už nevylúči zrazenina.

Roztoky solí zirkoničitých poskytujú s roztokmi fosforečnanov bielu objemnú zrazeninu fosforečnanu zirkoničitého, nerozpustného v kyseline chlorovodíkovej a dusičnej.