TEÓRIA
HRA
TEST

KVALITAN - virtuálne chemické lagoratóriumOddeľovanie aniónov / Oddeľovanie / Anióny II. triedy / Anióny / Teória

K filtrátu po zrážaní dusičnanom bárnatým pridáme nadbytok dusičnanu strieborného a toľko kyseliny dusičnej, aby reakcia na lakmus bola práve kyslá. Za nedokonalého vyzrážania tiosíranov dusičnanom bárnatým alebo za prítomnosti sulfidov vznikne čierna zrazenina, ktorú rozpustíme pridaním malého množstva zriedenej kyseliny dusičnej. Obsah kadičky potom zahrejeme, aby sa vzniknutá zrazenina dobre zbalila. Podľa vzhľadu zrazeniny, ale ešte lepšie podľa jej farby môžeme usudzovať na prítomnosť určitých aniónov, ktoré identifikujeme osobitnými reakciami.

Zrazeninu po odfiltrovaní a premytí vodou rozpustíme v koncentrovanom amoniaku, v ktorom sa nerozpustí ferokyanid a jodid strieborný.

K časti zrazeniny pridáme roztok chloridu železitého, s ktorým ju dlhšie pretrepávame. Za prítomnosti aniónu ferokyanidového vznikne modrá zrazenina berlínskej modrej.

K druhej časti zrazeniny pridáme chlórovú vodu, ktorá za prítomnosti jodidov uvoľní jód, ktorý pri trepaní so sírouhlíkom prejde doň a sfarbí ho na fialovo.

Filtrát, v ktorom sú všetky soli striebra rozpustné v amoniaku, okyslíme zriedenou kyselinou dusičnou, pričom sa komplexy rozrušia a vypadnú AgCN, AgSCN, Ag3[Fe(CN)6], AgCl a AgBr.

V jednej časti zrazeniny hľadáme ferikyanidový anión tým, že k nej pridáme roztok síranu železnatého a dôkladne pretrepeme. Za prítomnosti ferikyanidu vznikne Turnbullova modrá.

K druhej časti zrazeniny pridáme roztok soli železitej, s ktorou za prítomnosti aniónu rodanidového vznikne červený rodanid železitý, ktorý sa dá vytrepať éterom.

Na inú časť zrazeniny necháme pôsobiť v alkalickom prostredí za varu oxid uhličitý a unikajúce plyny vedieme do roztoku AgNO3, okysleného kyselinou dusičnou. Za prítomnosti kyanidov sa vylúči biely AgCN.

Potom časť zrazeniny mierne vyžíhame v porcelánovom tégliku, čím rozrušíme AgCN, AgSCN, Ag3[Fe(CN)6] a nezmenené zostanú chlorid a bromid strieborný.

Zvyšok v tégliku vyžíhame so sódou, vylúhujeme vodou a filtrujeme. Do filtrátu prejdú chloridy a bromidy viazané na sodík. Filtrát okyslíme zriedenou kyselinou dusičnou, do časti pridáme chlórovú vodu a sírouhlík a obsah banky dôkladne pretrepeme. Za prítomnosti brómu sa sírouhlíková vrstva sfarbí od brómu do hneda.

Druhý podiel okysleného filtrátu znovu zrážame dusičnanom strieborným a zrazeninu pretrepeme roztokom arzenitanu sodného, pričom z chloridu strieborného vznikne arzenitan strieborný a chlorid sodný, kým bromid strieborný ostane nezmenený. Bromid strieborný odfiltrujeme a vo filtráte po okyslení kyselinou dusičnou dokazujeme chloridy dusičnanom strieborným.