TEÓRIA
HRA
TEST

KVALITAN - virtuálne chemické lagoratóriumJodidy / Reakcie / Anióny II. triedy / Anióny / Teória

Dusičnan strieborný vylučuje z roztokov jodidov žltú tvarohovitú zrazeninu jodidu strieborného, ktorý je nerozpustný v zriedenej kyseline dusičnej, v amoniaku a. v 10%-nom uhličitane amónnom. Rozpúšťa sa v tiosírane sodnom a kyanide draselnom v podobe komplexných solí:

KI+AgNO3 ⇔ AgI+KNO3

Účinkom chlóru sa AgI premení na AgCl a Agcl po dlhšom digerovaní s roztokom KI na AgI. Dusičnan ortutný zráža z roztokov jodidov žltozelený jodid ortutný.

2KI+Hg2(NO3)2 ⇔ Hg2I2+2KNO3

Dusičnan ortutnatý použitý v nadbytku vylúči z roztokov jodidov červený jodid ortutnatý, ktorý sa v nadbytku jodidu draselného rozpustí:

2KI+Hg2(NO3)2 ⇔ Hg2I2+2KNO3
Hg2I2+2KI SIPKA K2[HgI4]

Účinkom octanu olovnatého vzniká v roztokoch jodidov žltý jodid olovnatý, ktorý sa v horúcej vode rozpustí, ale po vychladnutí sa znovu vylúči v podobe zlatožltých lístkov.

2KI+(CH3COO)2Pb ⇔ PdI2+2CH3COOK

Chlorid paládnatý vylučuje z roztokov jodidov na rozdiel od bromidov a chloridov čiernu zrazeninu jodidu paládnatého, ktorý je rozpustný v nadbytku jodidu draselného:

2KI+PdCl2 ⇔ PdI2+2KCl

Účinkom síranu meďnatého sa z roztokov jodidov vylučuje hnedkastá zrazenina, ktorú tvorí zmes jodidu meďného a jódu. Po pridaní kyseliny siričitej sa hnedý jód odstráni a ostane len špinavobiela zrazenina jodidu medného:

4KI+2CuSO4 ⇔ 2CuI+I2+2K2SO4
H2SO3+H2O+I2 ⇔ 2HI+H2SO4

Dusitan draselný vylučuje z okysleného roztoku jodidu draselného elementárny jód, ktorý poznáme po rozpustení v sírouhlíku alebo chloroforme podľa červenofialovej farby:

NaI+NaNO2+H2SO4 ⇔ I+Na2SO4+NO+H2O

Pri dokazovaní jodidov pridáme do skúmaného roztoku kvapku kyseliny nitrozylsírovej a trocha sírouhlíka alebo chloroformu a nádobou zatrepeme. Chlórová voda uvoľňuje z jodidov jód, ktorý pri trepaní so sírouhlíkom prejde do vrstvy sírouhlíkovej a sfarbí ju na červenofialovo. Pri použití nadbytku chlórovej vody vzniká kyselina jodičná. V tomto prípade sa sírouhlík nesfarbí, preto chlórovú vodu treba pridávať pomaly a po kvapkách:

2KI+Cl2 ⇔ I2+2KCl
I2+6H2O+5Cl2 ⇔ 10HCl+2HIO3

Škrobový maz sa účinkom voľného jódu sfarbí intenzívne modrofialovo. Z roztokov jodidov uvoľňuje peroxid vodíka elementárny jód.

2KI+H2O2+2CH3COOH ⇔ I2+2H2O+2CH3COOK

Účinkom chloridu železitého sa z okyslených roztokov jodidov uvoľní elementárny jód, ktorý sa pri trepaní s chloroformom rozpustí a sfarbí ho na červenofialovo.Oxid manganičitý za prítomnosti kyseliny sírovej a oxid olovičitý v prostredí kyseliny octovej uvoľňujú z jodidov už za obyčajnej teploty elementárny jód:

2KI+MnO2+3H2SO4 ⇔ I2+MnSO4+2KHSO4+H2O
4KI+PbO2+4CH3COOH ⇔ I2+PbI2+4CH3COOK+2H2O

Pôsobením dvojchrómanu draselného na okyslené roztoky jodidov sa uvoľňuje elementárny jód, ktorý možno vytrepať sírouhlíkom. Z bromidov sa za týchto okolností neuvoľňuje bróm. Tuhé jodidy uvoľňujú pri zahrievaní s dvojchrómanom draselným a koncentrovanou kyselinou sírovou len elementárny jód a pritom nevznikajú nijaké prchavé zlúčeniny:

K2Cr2O7+6KI+7H2SO4 ⇔ 3I2+Cr2(SO4)3+4K2SO4+7H2O