TEÓRIA
HRA
TEST

KVALITAN - virtuálne chemické lagoratóriumKremičitany / Dôkazy / Anióny I. triedy / Anióny / Teória

Roztoky alkalických kremičitanov sa sfarbujú v prostredí slabo okyslenom kyselinou sírovou po pridaní roztoku molybdénanu amónneho a čerstvo pripraveného alkalického cínatanu na tmavomodro od vzniknutej molybdénovej modrej.

Účinkom molybdénanu amónneho vznikne najprv komplexná kyselina molybdátokremičitá, ktorá je na rozdiel od kyseliny fosfomolybdénovej a arzenomolybdénovej rozpustná vo vode. Kyselina molybdátokremičitá oxiduje cínatan na ciničitan a v dôsledku jej redukcie vznikne molybdénová modrá. Kyselina molybdátokremičitá oxiduje aj roztok benzidínu v kyseline octovej na benzidínovú modrú, pričom z nej vzniká molybdénová modrá. Reakčné prostredie sa sfarbí v dôsledku súčasného vzniku dvoch modrých farieb intenzívne modro.

Dôkaz kremičitanov vedľa fosforečnanov molybdénanom amónnym a benzidínom: Asi 0,5 ml skúmaného roztoku dáme na hodinové skielko a po pridaní nadbytku okysleného roztoku molybdénanu amónneho roztok zahrejeme a skoncentrujeme. Potom z roztoku odoberieme 2 až 3 kvapky, ktoré zahrejeme v mikrotégliku a po zahustení a ochladení pridáme kvapku 1 %-nej kyseliny oxálovej. Nato pridáme kvapku roztoku benzidínu a kvapku octanu sodného. Ak vznikne modré sfarbenie je kremičitan prítomný.

Kyselina oxálová rozkladá molybdénan amónny a fosfomolybdénan amónny, kým kyselina molybdátokremičitá ostane neporušená, a tým je umožnený uvedený dôkaz.

Tetrafluoridová skúška:

K skúmanej látke pridáme v olovenom tégliku trocha fluoridu amónneho a kvapku koncentrovanej kyseliny sírovej. Po zahriatí uniká fluorid kremičitý, ktorý poznáme tak, že nad téglikom podržíme sklenú tyčinku s kvapkou vody, v ktorej sa unikajúci fluorid kremičitý hydrolyzuje a vzniknutá kyselina kremičitá kvapku zakalí:

2(NH4)2F2+2H2SO4 ⇔ 2H2F2+2(NH4)2SO4
H4SiO4+2H2F2 ⇔ SiF4+4H2O
SiF4+4H2O ⇔ H4SiO4+4HF

Chloridom sodným. Unikajúce pary fluoridu kremičitého zachytíme na kvapke chloridu sodného a vzniknuté kryštáliky sledujeme pod mikroskopom. Za prítomnosti kremičitanov vzniknú slaboružové šesťboké hranolčeky.

pD=4,7