TEÓRIA
HRA
TEST

KVALITAN - virtuálne chemické lagoratóriumDusitany / Dôkazy / Anióny II. triedy / Anióny / Teória

m-Fenyléndiamín vyvoláva v roztokoch okyslených kyselinou sírovou hnedé sfarbenie 

H2NC6H4.N = N.C6H3(NH2)

Indigový roztok sa účinkom dusitanov odfarbí. Dusitany v prostredí kyseliny octovej poskytujú s kyselinou sulfanilovou a
-naftylamínom červené azofarbivo.

pD=6,7

Kyselina naftylamímnsulfónová diazotovaná kyselinou dusitou a kopulovaná v alkalickom prostredí ß-naftolom poskytuje červené azofarbivo.

Vykonanie skúšky: K 10 ml skúmaného roztoku pridáme 17 kvapiek naftolového činidla a dve kvapky koncentrovanej kyseliny sírovej. Po zamiešaní nadvrstvíme roztok 20 kvapkami amoniaku. Za prítomnosti dusitanov vznikne na rozhraní červený prstenec a po zamiešaní sa roztok sfarbí na ružovo až červeno. Naftolové činidlo si pripravíme rozpustením 2 g sodnej soli kyseliny 1,4-naftylamínsulfónovej a 1 g -naftoIu v 100 ml vody a roztok prefiltrujeme.

Fluorescenčná skúška:

Účinkom koncentrovanej kyseliny sírovej za prítomnosti dusitanov vznikne kyselina nitrozylsírová, ktorá v alkalickom prostredí s rezorcínom dáva žltočerveno fluoreskujúci rezorufín. Aby vznikla kyselina nitrozylsírová, prevrstvíme skúmanú látku roztokom rezorcínu v kyseline sírovej, neobsahujúcej kyselinu nitrozylsírovú (0,5 až 0,6 g v 100 ml), a zahrejeme kým neunikajú biele dymy kyseliny sírovej. Po vychladnutí pridáme 10 ml vody, kyselinu otupíme sódou a filtrujeme. Filtrát za prítomnosti dusitanov fluoreskuje žltočerveno od vzniknutého rezorufínu. V skúšanom roztoku nesmú byť prítomné dusičnany.

Mikroskúška:

Indolomdusitan

Do mikroskúmavky dáme kvapku skúmaného roztoku, asi 10 kvapiek činidla a 5 kvapiek kyseliny sírovej. Za prítomnosti dusitanov vznikne červenofialové sfarbenie.

pD=6,0

Ako činidlo sa používa 0,015 %-ný alkoholický roztok indolu.