TEÓRIA
HRA
TEST

KVALITAN - virtuálne chemické lagoratóriumChloridy / Reakcie / Anióny II. triedy / Anióny / Teória

Dusičnan strieborný zráža z roztokov chloridov okyslených kyselinou dusičnou biely tvarohovitý chlorid strieborný, ktorý je rozpustný v amoniaku, tiosírane, ako aj v alkalických kyanidoch v podobe komplexných solí. Trepaním chloridu strieborného s roztokom arzenitanu vzniká na rozdiel od bromidu a jodidu strieborného arzenitan strieborný a chlorid sodný. Chlorid strieborný je na rozdiel od bromidu a jodidu strieborného rozpustný v 10% -nom roztoku uhličitanu amónneho, z ktorého sa po okyslení kyselinou dusičnou znova vylúči.

NaCl+AgNO AgCl+NaNO3

3AgCl+Na2AsO Ag2AsO3+3NaCl

Octan olovnatý vylučuje z roztokov chloridov biely chlorid olovnatý, ktorý je rozpustný v horúcej vode, ale po vychladnutí sa znovu vylúči v podobe jemných kryštálikov.

2NaCl+(CH3COO)2Pb ⇔ PbCl2+2CH3COONa

Účinkom dusičnanu ortutného vznikne v roztokoch chloridov biela zrazenina, ktorá po pridaní amoniaku sčernie od vzniknutého amidochloridu ortutnatého a kovovej ortuti.

2NaCl+Hg2(NO3)2 ⇔ Hg2Cl2+2NaNO3
Hg2Cl2+2NH3 ⇔ Hg2NH2Cl+NH4Cl

Oxid manganičitý a olovičitý uvoľňujú za varu z roztokov chloridov okyslených kyselinou sírovou plynný chlór.

2NaCl+MnO2+2H2SO4 ⇔ Cl2+MnSO4+Na2SO4+2H2O

Oxid olovičitý uvoľňuje za varu v roztoku zmesi chloridov, bromidov a jodidov za prítomnosti kyseliny octovej len bróm a jód, ktoré sa dajú varom vypudiť, kým chlór ostane v podobe chloridu nezmenený a dá sa vo filtráte dokázať dusičnanom strieborným.

2KI+4CH3COOH+PbO2 ⇔ I2(CH3COO)2Pb+2CH3COOK+2H2O

Dvojchróman draselný za prítomnosti koncentrovanej kyseliny sírovej uvoľňuje za varu z tuhých chloridov okrem chlóru aj hnedý chromylchlorid, ktorý sa zavedený do alkalického hydroxidu premení na chróman alkalický. Z bromidov a jodidov sa odštiepia len voľné halogény, ale chromylzlúčeniny nevznikajú.

Predlohu po skončení destilácie okyslíme kyselinou octovou a chróman dokazujeme octanom olovnatým. Ak je reakcia pozitívna, je to dôkazom, že skúmaná látka obsahuje chloridy:

4NaCl+K2Cr2O7+6H2SO4 ⇔ 2CrO2Cl2+4NaHSO4+2KHSO4+3H2O
CrO2Cl2+4NaOH ⇔ Na2CrO4+2NaCl+2H2O