TEÓRIA
HRA
TEST

KVALITAN - virtuálne chemické lagoratóriumFluoridy / Dôkazy / Anióny I. triedy / Anióny / Teória

Červeno sfarbený rodanid železitý sa po pridaní rozpustných fluoridov odfarbí, lebo vznikne bezfarebná komplexná soľ, z ktorej kyselina chlorovodíková uvoľní znovu krvavočervený rodanid železitý:

3Na2F2+Fe(SCN)3 ⇔ Na3[FeF6]+3NaSCN

Červenofialový alizarínový Iak zirkónia sa vplyvom rozpustných fluoridov sfarbí na žlto. Alizarínový Iak sa pripravuje zmiešaním 1%-ného roztoku dusičnanu zirkoničitého s dvojnásobným množstvom 0,3%-ného roztoku sodnej soli kyseliny alizarínsulfónovej.

Táto skúška je taká citlivá, že ňou možno dokázať ešte 0,001 mg fluóru. Skúška je rýchla a jednoduchá, lebo stačí pridať do činidla okysleného kyselinou chlorovodíkovou kúsok skúmanej látky.

Alizarínsulfónan sodný a dusičnan toričitý v roztokoch fluoridov vyvolávajú červené sfarbenie. Skúmaný roztok najprv mierne zalkalizujeme a po pridaní 2 až 3 kvapiek peroxidu vodíka niekoľko minút zahrievame. Po vychladnutí roztoku pridáme 0,5 ml alizarínsulfónanu sodného, pričom sa roztok sfarbí na modročerveno. Potom po kvapkách pridávame tlmivý roztok, kým farba roztoku neprejde do žlta, a nato pridáme ešte 10 kvapiek navyše. Z byrety pripúšťame roztok dusičnanu toričitého; ak je v roztoku fluór, jeho účinkom sa roztok sfarbí na červeno. Ako činidlo sa používa 0,1 %-ný roztok alizarín sulfónanu sodného, 0,01 alebo 0,001 M roztok dusičnanu toričitého, peroxid vodíka a tlmivý roztok pripravený rozpustením 9,5 g kyseliny monochlóroctovej a 2 g hydroxidu sodného v 100 ml vody.

Čerstvo pripravený neutrálny hydroxid hlinitý poskytuje s neutrálnymi roztokmi alkalických fluoridov komplexnú zlúčeninu (kryolitový komplex) a roztok nadobudne alkalickú reakciu:

6KF+Al(OH)3 ⇔ K3ALF6+3KOH

Zinok takúto reakciu nedáva.

Octan lantánu zráža za varu z roztokov fluoridov okyslených kyselinou octovou za prítomnosti octanu amónneho biely, vločkovitý zásaditý fluorid lantanitý. Koncentrovaná kyselina sírová uvoľňuje za tepla z fluoridov fluorovodík, ktorý naleptáva sklo a vo vode sa rozpadne na kyselinu kremičitú a fluorovodík:

CaF2+H2SO4 ⇔ CaSO4+H2F2
SiO2+2H2F2 ⇔ 2H2O+SiF4
SiF4+3H2O ⇔ H2SiO3+4HF

Leptacia skúška:

Skúmanú látku pokropíme v platinovom alebo olovenom tégliku koncentrovanou kyselinou sírovou a téglik prikryjeme hodinovým skielkom napusteným voskom, na ktorom je vyrytý obrázok. Za prítomnosti fluoridu uniká fluorovodík, ktorý naleptá odkryté miesto hodinového skielka.

Trocha skúmanej látky zahrejeme v skúmavke s kyselinou sírovou a do hrdla skúmavky vsunieme sklenú tyčinku s kvapkou vody na konci. Za prítomnosti fluoridov uniká fluorid kremičitý  , vzniknutý zo skla a  ; kvapka vody sa zakalí, lebo kyselina kremičitá, ktorá vznikla hydrolytickým štiepením fluorokremíka, vylúči sa na kvapke v podobe bieleho povlaku.

SiF4+3H2O ⇔ H2SiO3+4HF