TEÓRIA
HRA
TEST

KVALITAN - virtuálne chemické lagoratóriumOlovo / Dôkazy / Katióny I. triedy / Katióny / Teória

Dôkazy olova

Benzidín

Benzidín

sa oxiduje oxidom olovičitým na benzidínovú modrú. Pri dokazovaní olova postupujeme takto: Filtračný papier napojíme amoniakálnym roztokom peroxidu vodíka, pridáme kvapku skúmaného roztoku a vystavíme účinku vodných pár. Tým vznikne oxid olovičitý a súčasne sa rozloží nadbytočný peroxid vodíka. Papierik po vychladnutí pokropíme roztokom benzidínu v kyseline octovej. Ak bolo olovo prítomné, vzniknutý oxid olovičitý zoxiduje benzidín a vznikne benzidínová modrá.

Tionalid (ß-aminonaftalid kyseliny tioglykolovej)

Tionalid

zráža z roztokov solí olovnatých v prítomnosti uhličitanu, vínanu alebo kyanidu alkalického svetložlté kryštáliky. Potrebné činidlo sa pripravuje ako 1 %-ný alkoholický roztok.

Kyselina antranilová

Kyselina antranilová

zráža z neutrálnych roztokov olovnatých solí spočiatku amorfnú, neskoršie kryštalickú zrazeninu.  Roztok kyseliny antranilovej sa pripravuje rozpustením 3 g kyseliny v 22 ml NaOH a doplnením vodou na 100 ml.

Merkaptobenztiazol

Merkaptobenztiazol

zráža soli olovnaté za studena v podobe bielej a za horúca v podobe žltej zrazeniny. Žltá je normálna a biela je zásaditá soľ. Činidlo sa pripravuje rozpustením 19 merkaptobenztiazolu v 100 ml  2,5 % amoniaku.

Rodizónanom sodným

Rodizónanom sodným

v neutrálnom prostredí vzniká fialová a v kyslom prostredí červená zlúčenina. Pri dokazovaní olova nanesieme vzorku na papier a pridáme kvapku 0,2% roztoku činidla vo vode. Ak vznikne fialová škvrna, olovo je prítomné. Po okyslení sa škvrna sfarbí na červeno. Na okysľovanie sa používa roztok pripravený rozpustením 1,9 g kyslého vínanu sodného a 1,5 g kyseliny vínnej vo vode a doplnením do 100 ml. Olovo takto možno dokázať aj v tuhých, nerozpustných soliach olova.

V zrazenine chloridov dokazujeme olovo takto: Zrazeninu najprv mierne vyžíhame, čím sa odstránia TICI a Hg2Cl. Zvyšok rozpustíme v amoniaku a s nerozpustným podielom urobíme skúšku na papieri v kyslom prostredí; za týchto podmienok reaguje len olovo.

Ditizón

Ditizón

poskytuje v amoniakálnom prostredí so soľami olovnatými červenú zrazeninu. Ak sú prítomné katióny, ktoré sa zrážajú amoniakom, pridáme najprv Seignettovu soľ; v prítomnosti katiónov, ktoré poskytujú kyánové komplexy, pridáme trocha 5%-ného roztoku KCN.  Činidlo sa pripravuje rozpustením 0,01 g ditizónu v 100 ml chloridu uhličitého.

Rodanid amónny a pyridín

vyvolávajú vo vodnom roztoku solí olovnatých mliekovitú zrazeninu

Tiomočovina

vylučuje z roztokov olovnatých solí, okyslených kyselinou dusičnou biele, jemné kryštáliky 2 Pb(NO3)2 .11 CS(NH2)2. Činidlo sa pripravuje v podobe nasýteného roztoku tiomočoviny v 1 mol l-1 HNO3.