TEÓRIA
HRA
TEST

KVALITAN - virtuálne chemické lagoratóriumOrtuť / Vlastnosti / Katióny II. triedy / Katióny / Teória

Relatívna atómová hmotnosť = 200,59
Protónové číslo = 80
Objemová hmotnosť (hustota) = 13534 kg m-3
Molový objem = 14,8×10-6 m3 mol-1
Teplota topenia = -38,83 °C
Teplota varu = 356,73 °C
Eo(Hg22+/2Hg) = +0,789 V a Eo(Hg2+/Hg) = +0,91 V

Ortuť sa v prírode nachádza najmä ako sírnik ortuťnatý HgS (rumelka).

Pri izbovej teplote je striebornobiela kvapalina kovového lesku, ktorá sa na vzduchu nemení. Najlepšie sa rozpúšťa v kyseline dusičnej. Nadbytkom kyseliny dusičnej vzniká dusičnan ortuťnatý:

3 Hg + 8 HNO3 ⇔  3 Hg(NO3)2 + 2 H2O + 2 NO

 Pri nedostatku kyseliny dusičnej vzniká dusičnan ortuťný.

6 Hg + 8 HNO3 ⇔  3 Hg2(NO3)2 + 2 H2O + 2 NO

V lúčavke kráľovskej vzniká vždy chlorid ortuťnatý. V HCl a bromovodíkovej sa rozpúšťa len nepatrne. V kvapalnom jodovodíku sa rozpúšťa veľmi dobre. V zriedenej kyseline sírovej sa nerozpúšťa, kým v koncentrovanej, najmä za tepla, sa rozpúšťa veľmi dobre, pričom vzniká síran ortuťnatý a uniká oxid siričitý. S rôznymi kovmi sa zlučuje na tzv. amalgámy.

Sírnik ortuťnatý najľahšie dostaneme do roztoku účinkom koncentrovanej HCl, do ktorej pridáme trocha kyseliny dusičnej. Namiesto kyseliny dusičnej možno použiť aj chlorečnan draselný. HgS sa rozpúšťa aj v brómovej vode. Roztoky HgCI2 sa nesmú odparovať, najmä nie vtedy, keď sú okyslené HCl, lebo HgCl2 prchá s vodnými parami. Ak takéto roztoky treba odparovať, musíme pridať trocha NaCl, s ktorým HgCl2 dáva komplexnú soľ, a tá sa rozkladá len za vyššej teploty .

Ortuť v roztokoch poskytuje katión jedno- a dvojmocný. Soli ortuťné ľahko prechádzajú na soli ortuťnaté, pričom sa vylučuje kovová ortuť.