TEÓRIA
HRA
TEST

KVALITAN - virtuálne chemické lagoratóriumAntimón / Vlastnosti / Katióny II. triedy / Katióny / Teória

Relatívna atómová hmotnosť = 121,76
Protónové číslo = 51
Objemová hmotnosť (hustota) = 6697 kg m-3
Molový objem = 18,3×10-6 m3 mol-1
Teplota topenia = 630,63 °C
Teplota varu = 1 586,8 °C
Eo(Sb3+/Sb) = +0,21 V

Antimón sa vyskytuje v niekoľkých alotropických modifikáciách. Z jeho zlúčenín najrozšírenejšia je antimonit alebo surma Sb2S3, z ktorej sa antimón vyrába. Obyčajný kovový antimón sa na suchom vzduchu nemení, kým na vlhkom sa oxiduje na povrchu, a tým stráca lesk. Zapálený na vzduchu horí modrozeleným plameňom. Účinkom koncentrovanej kyseliny dusičnej sa oxiduje na kysličník antimoničitý a antimoničný. V HCl ani v zriedenej kyseline sírovej sa nerozpúšťa.

Kovový antimón sa dá najvýhodnejšie rozpustiť v koncentrovanej HCl v prítomnosti malého množstva kyseliny dusičnej alebo chlorečnanu draselného. Sírniky antimónu (i prirodzené) sa rozpúšťajú v koncentrovanej HCl za varu. Pri rozpúšťaní antimónu a jeho zliatin v koncentrovanej HCl alebo kyseline sírovej treba pamätať na to, že môže vzniknúť aj antimonovodík, ktorý je prchavý. Chlorid antimonitý je tiež prchavý, a aby sa v roztoku pri odparovaní zadržal, pridáva sa trocha chloridu draselného, Po zriedení vodou sa chlorid antimonitý hydrolyzuje a vzniká oxychlorid antimonitý, ktorý sa dá uviesť do roztoku nepatrným množstvom HCl alebo kyseliny vínnej. Kyselina vínna sa smie pridávať len vtedy, keď nie sú prítomné katióny, ktoré by sa ňou zadržali v roztoku a nedali by sa dokázať obvyklými metódami.

Väčšinu zlúčenín antimónu možno uviesť do roztoku účinkom brómu a zriedenej HCl. Kovový antimón sa rozpúšťa Vvkoncentrovanej kyseline sírovej za varu za vývoja kysličníka siričitého, pričom vzniká síran antimonitý. Nerozpustné zlúčeniny antimónu rozkladáme zmesou síry a sódy, pričom vzniká sulfosoľ, ktorá prejde do vodného výluhu.

Z kyslých roztokov solí antimónu vylučuje zinok, železo a cín čiernu zrazeninu kovového antimónu.

Vo svojich zlúčeninách vystupuje antimón ako troj a päťmocný.