TEÓRIA
HRA
TEST

KVALITAN - virtuálne chemické lagoratóriumTálium / Reakcie / Katióny I. triedy / Katióny / Teória

Reakcie jednomocného tália

Kyselina chlorovodíková vylučuje z roztokov solí tálnych bielu, v prebytku nerozpustnú zrazeninu, ktorá sa časom zbalí v podobe ťažkej zrazeniny. Chlorid tálny je v studenej vode len nepatrne, v horúcej vode dobre rozpustný:

TlNO3 + HCl ⇔ TICl + HNO3

Jodid draselný zráža žltú, kryštalickú zrazeninu jodidu tálneho:

TlNO3 + KI ⇔ TII + KNO3

V prítomnosti ortuti sa pridá nadbytok KI, čím ortuť prejde na komplex K2HgI4. Ak je prítomné olovo a striebro, prevedieme ich na komplexy tiosíranom. Reakciu vyvolávame na hodinovom skielku položenom na čiernom podklade. Najprv dáme na skielko kvapku skúmaného roztoku, potom kvapku 10%-nho roztoku KI a nato 3 až 4 kvapky 2%-ného roztoku tiosíranu sodného. Žlté kryštáliky sú dôkazom prítomnosti TI.

S bromidom draselným vzniká svetložltá zrazenina:

TINO3 + KBr ⇔ TlBr + KNO3

Alkalické hydroxidy, amoniak, uhličitany alkalické a uhličitan amónny neposkytujú s katiónom jednomocného tália nijakú zrazeninu.

Sírovodík z roztokov silne okyslených minerálnou kyselinou soli tálne nezráža. V roztokoch alkalických alebo okyslených kyselinou octovou vzniká čierna zrazenina sírnika tálneho. Sírnik tálny je rozpustný v minerálnych kyselinách a nerozpustný v kyseline octovej, sírniku draselnom a sírniku amónnom.

Sírnik amónny a sírnik draselný poskytujú s katiónom tália čiernu, v nadbytku týchto činidiel nerozpustnú zrazeninu sírnika tálneho:

2 TINO3 + H2S ⇔ TI2S + 2 HNO3

2 TINO3 + K2S ⇔ TI2S + 2 KNO3

Kyselina chloroplatičitá poskytuje s katiónom Tl+ svetložltú zrazeninu Tl2PtCl6:

H2PtCl6. 6 H2O + 2 TINO3 ⇔ TI2PtCI6 + 2 HNO3 + 6 H2O

S alkalickým chrómanom v roztokoch solí tálnych vzniká žltý, v zriedenej kyseline dusičnej a sírovej nerozpustný chróman tálny:

 2 TINO3 + K2CrO4 ⇔ TI2CrO4 + 2 KNO3

Hexanitritokobaltitan sodný zráža z roztokov solí tálnych, okyslených kyselinou octovou, červenohnedú kryštalickú zrazeninu dusitanu hexanitritokobaltitanu tálneho:

3 TINO3 + Na3[Co(NO2)6] ⇔ TI3[Co(NO2)6] 4 + 3 NaNO3

V alkalickom prostredí redukujú soli tálne hexakyanoželezitan draselný na hexakyanoželeznatan draselný a súčasne sa, vylúči hydroxid talitý. Táto reakcia je významnou poznávacou reakciou tália a možno ju použiť aj na kvantitatívne stanovenie tália:

TI2SO4 + 6 KOH + 4 K3[Fe(CN)6] ⇔ 2 Tl(OH)3 + 4 K4[Fe(CN)6] + K2SO4

Ak pridáme k roztokom solí tálnych síran hlinitý a necháme ich voľne kryštalizovať, vylúčia sa lesklé, bezfarebné oktaédre podvojných solí TlAI(SO4)2.12 H2O.

Reakcie trojmocného tália

Alkalické lúhy a amoniak poskytujú s katiónom trojmocného tália hnedú, v nadbytku činidla nerozpustnú zrazeninu hydroxidu talitého.

2 TI(NO3)3 + 6 KOH ⇔ 2 TI(OH)3 + 6 KNO3

Kyselina chlorovodíková soli trojmocného tália nezráža.

Účinkom jodidu draselného sa soli trojmocného tália redukujú, pričom sa uvoľní elementárny jód a zredukovaný katión tália poskytne s aniónom jódu žltý jodid tálny.

2 TI(NO3)3 + 6 KI ⇔ 2 TII + 2 I2 + 6 KNO3