TEÓRIA
HRA
TEST

KVALITAN - virtuálne chemické lagoratóriumMangán / Dôkazy / Katióny III. triedy / Katióny / Teória

Dôkazy mangánu

Tetrametyldiaminodifenylmetán

Tetrametyldiaminodifenylmetán

poskytuje v roztokoch solí mangánu, oxidovaných peroxijodátom draselným a okyslených kyselinou octovou, modré sfarbenie. Ako činidlo sa používa 0,5% roztok tetrametyl zásady v chloroforme. Skúmané roztoky, ktoré majú byť neutrálne alebo slabo alkalické, trepeme niekoľko minút s 0,1 g peroxijodátu draselného, pridáme 3 kvapky ľadovej kyseliny octovej a potom činidlo.

Tavením tuhých solí mangánatých so sódou a dusičnanom draselným vznikne zelená tavenina šesťmocného mangánu:

MnO + Na2CO3 + KNO3 ⇔ Na2MnO4 + 2 KNO3 + CO2

Kyselina antranilová

vylučuje z roztokov solí mangánatých bielu zrazeninu.

Fluorescenčná skúška

Za okolností uvedených pri bizmute vznikne vo vodíkovom plameni sýtožltá, fluorescencia. Pri pátraní po mangáne sa namiesto uhličitanu vápenatého používa radšej síran vápenatý, lebo uhličitan býva často znečistený soľami mangánu.

Dusičnan draselný a uhličitan sodný

Na malú misku alebo platinový, pliešok nanesieme kvapku skúmaného roztoku a odparíme do sucha. Potom pridáme kryštálik dusičnanu draselného a trocha uhličitanu sodného a zmes za použitia dúchavky roztopíme. Za prítomnosti mangánu dostaneme zelenú taveninu od prítomného mangánanu alkalického.

Kyselina kyanúrová

kyselina kyanúrová

Na podložné skielko pridáme kvapku neutrálneho skúmaného roztoku a kvapku činidla. Zmes opatrne zahrejeme. Ak bol mangán prítomný, vznikne zrazenina zložená z bezfarebných, veľmi charakteristických ihličiek. Ako činidlo sa používa nasýtený amoniakálny roztok kyseliny kyanúrovej.

Kyselina acetylsalicylová a peroxid vodíka

Kyselina acetylsalicylová

Na dno téglika nanesieme kvapku neutrálneho alebo slabo kyslého skúmaného roztoku, kvapku činidla a kvapku peroxidu vodíka. Za prítomnosti mangánu vznikne červenkasté sfarbenie, prípadne až hnedá zrazenina, a to podľa množstva prítomného mangánu.

Potrebné roztoky: Nasýtený roztok kyseliny acetylsalicylovej v 15% amoniaku, 15% peroxid vodíka.

o-Tolidínom

Na filtračný papier nanesieme kvapku neutrálneho skúmaného roztoku a kvapku činidla. Za prítomnosti MnO4- aniónu vznikne modré sfarbenie. Reakciu vyvoláva benzidín, ale vo forme o-tolidínu je reakcia oveľa citlivejšia. Ako činidlo sa používa nasýtený roztok o-tolidínu v ľadovej kyseline octovej.

Soľou striebornou v amoniakálnom prostredí

Ako činidlo sa používa dusičnan strieborný rozpustený v amoniaku. Činidlo sa pripraví tak, že do roztoku; dusičnanu strieborného sa pridáva amoniak, kým sa sprvu vzniknutá zrazenina nerozpustí, a potom sa pridá toľko amoniaku, aký je objem roztoku. Skúška sa robí na filtračnom papieri, na ktorý sa nanesie trocha skúmaného roztoku, a k nemu sa pridá kvapka činidla. Za prítomnosti mangánu vzniká na papieri čierna škvrna od vylúčeného striebra. Skúška môže slúžiť aj naopak na dokazovanie striebra. Pri reakcii vzniká tmavohnedý oxid manganičitý a čierne elementárne striebro.

Benzidínom

Benzidín

Reakcia sa môže uskutočniť v kyslom alebo alkalickom prostredí. V kyslom prostredí musí byť mangán štvormocný a pri reakcii sa redukuje na mangán dvojmocný za súčasného vzniku benzidínovej modrej. V alkalickom prostredí možno použiť aj mangánatú soľ, ktorá sa vzdušným kyslíkom oxiduje na mangán štvormocný, ktorý oxiduje benzidín za vzniku benzidínovej modrej. Reakciu ruší striebro a kobalt. Dajú sa maskovať chloridom amónnym, pričom striebro vypadne vo forme chloridu a kobalt prechádza na komplex. Citlivosť reakcie sa však tým značne zníži. Kobalt aj striebro oxidujú benzidín v alkalickom prostredí. Pri dokazovaní nanesieme kvapku skúmaného roztoku na filtračný papier, ktorý vystavíme na dlhší čas účinku pár amoniaku. Po zhnednutí miesta kvapky pridáme kvapku nasýteného roztoku chloridu amónneho a kvapku benzidínchlórhydrátu v 50% kyseline octovej. Ak vznikne modré sfarbenie, mangán je prítomný. Na blokovanie železa sa pridáva kvapka 10% roztoku Seignettovej soli. Železo a tálium sa môže blokovať HCl. Ak máme dokazovať mangán vedľa kyseliny fosforečnej (acetátová metóda oddeľovania katiónov III. triedy), časť zrazeniny rozpustíme v kyseline dusičnej a po nanesení na papier vystavíme účinkom pár amoniaku a na hnedú škvrnu nanesieme kvapku činidla. Modré sfarbenie je dôkazom Mn.

Brómnan sodný

Dôkaz mangánu po oxidácii na sedemmocný mangán v alkalickom prostredí brómnanom sodným za prítomnosti soli meďnatej ako katalyzátora. Ku kvapke skúmaného roztoku pridáme 1 ml až 2 ml 1 % CuSO4, 10 ml brómnanu sodného a roztok uvedieme do varu. Zrazeninu odfiltrujeme a pozorujeme filtrát, ktorý je za prítomnosti mangánu fialový.

Diacetyl-oxím-tiosemikarbazón

poskytuje s mangánom v alkalickom prostredí intenzívne červenofialové sfarbenie. Katióny, ktoré s činidlom reagujú, maskujú sa kyanidom draselným alebo alkalickým vínanom.