TEÓRIA
HRA
TEST

KVALITAN - virtuálne chemické lagoratóriumStriebro / Vlastnosti / Katióny I. triedy / Katióny / Teória

Striebro (Ag)

Relatívna atómová hmotnosť = 107,868
Protónové číslo = 47
Objemová hmotnosť (hustota) = 10490 kg m-3
Molový objem = 10,36×10-6 m3 mol-1
Teplota topenia = 961,78 °C
Teplota varu = 2161,85°C
Eo(Ag+/Ag) = +0,799 V

Striebro sa vyskytuje v prírode aj ako rýdzi kov, najmä však v podobe rôznych zlúčenín. Najobvyklejšie zlúčeniny striebra sú: argentit - Ag2S, pyrargyrit - Ag3SbS3, proustit - Ag3AsS3, mirargyrit, stefanit, sylvanit atď.

Striebro je biely, krásne lesklý kov. Je veľmi kujné a ťažné. Na vzduchu, ak neobsahuje sírovodík, je veľmi stále. V prítomnosti sírovodíka sa pokryje hnedým až čiernym sírnikom strieborným. Striebro sa najlepšie rozpúšťa v kyseline dusičnej, jodovodíkovej, ako aj v koncentrovanej kyseline sírovej za varu. V kyseline chlorovodíkovej a v zriedenej kyseline sírovej sa nerozpúšťa. Za prístupu vzduchu sa rozpúšťa aj v kyanidoch alkalických. Vzhľadom na to, že sa nerozpúšťa v žieravinách a v dusičnanoch alkalických, pri tavení niektorých látok s uvedenými činidlami možno použiť strieborné nádoby.

Nerozpustné zlúčeniny, najmä sulfosoli striebra, možno uviesť do roztoku, keď ich stavíme so sírou a sódou a vzniknutý sírnik vylúhujeme vodou a rozpustíme v kyseline dusičnej alebo pálením v prúde vodíka z neho vyredukujeme kovové striebro, ktoré rozpustíme v HNO3. Striebro, ktoré sa nachádza v nejakom nerozpustnom zvyšku, môžeme oddeliť brómovou vodou, pričom vznikne nerozpustný bromid strieborný, ktorý pálením v prúde vodíka zredukuje sa na kov, ktorý rozpustíme. V kyseline dusičnej a filtrovaním ho oddelíme od ostatných látok.

Striebro poskytuje v roztokoch jednomocný katión, ktorý má nábeh tvoriť komplexné soli. Jeho zlúčeniny sú väčšinou bezfarebné a farba pri farebných zlúčeninách pochádza takmer vždy od príslušného aniónu, pričom farba zlúčeniny nezodpovedá vždy presne farbám zložiek. Napríklad fosforečnan strieborný je žltý; chróman strieborný červený, hoci fosforečnanový ión je bezfarebný a chrómanový žltý. Tieto farebné rozdiely sa pripisujú užšiemu vzťahu medzi katiónom a aniónom, než býva v normálnych prípadoch.

Striebro poskytuje s mnohými aniónmi nerozpustné zlúčeniny a z rozpustných treba uviesť najmä dusičnan, chlorečnan, fluorid a chloristan.