TEÓRIA
HRA
TEST

KVALITAN - virtuálne chemické lagoratóriumTálium / Dôkazy / Katióny I. triedy / Katióny / Teória

Dôkazy tália

Tionalid

Tionalid

poskytuje v alkalickom prostredí za prítomnosti vínanu a kyanidu alkalického žltú zrazeninu. Na základe tejto reakcie možno tálium dokázať za prítomnosti temer všetkých katiónov. Túto metódu možno použiť aj na kvantitatívne stanovenie.

Merkaptobenztiazol

Merkaptobenztiazol

poskytuje so soľami tálnymi žltú kryštalickú zrazeninu.

Ditizón

Ditizón

vylučuje z roztokov solí tália červenú zrazeninu.

Benzidín

Benzidín

pri dôkaze tália benzidínom sa najprv jednomocné tálium sa najprv zoxiduje lúčavkou kráľovskou na soľ talitú a prebytok lúčavky sa vypudí povarením roztoku. Skúšku robíme na papieriku, na ktorý nanesieme kvapku amoniaku, potom kvapku skúmaného roztoku a nakoniec kvapku nasýteného roztoku octanu benzidínu. Ak vznikne modrá škvrna, je tálium prítomné. V roztoku však nesmú byť prítomné iné oxidovadlá, lebo aj za ich prítomnosti vzniká modré sfarbenie.

Dipikrylamín

Dipikrylamín

dáva s táliom červenú zrazeninu, a keď v roztoku nie sú prítomné katióny piatej triedy, dá sa na tomto základe dokázať. Katióny prvej triedy reakciu nerušia a tálium možno dokázať priamo v zrazenine chloridov. Pri dokazovaní tália vyzrážame chloridy a zrazeninu po premytí alkoholom až do zmiznutia kyslej reakcie natrieme na papier a rozprestrieme na hodinové alebo podložné skielko. Potom pridáme kvapku činidla a papier vysušíme. Papier ovlhčíme kvapkou 0,1 mol l-1 kyseliny dusičnej a za prítomnosti TI+ sa sfarbí na červeno od vzniknutého dipikrylamínu tálneho. Činidlo si pripravíme rozpustením 0,2 g dipikrylamínu v 2 ml 2 mol l-1 roztoku uhličitanu sodného a po doplnení vodou na 75 ml roztok prefiltrujeme.

Kyselina fosfomolybdénová a bromovodík

Na filtračný papier dáme kvapku mierne kyslého skúmaného roztoku, kvapku kyseliny fosfomolybdénovej a kvapku bromidu draselného. Za prítomnosti tália vznikne modré sfarbenie. Jednomocné tálium sa v prítomnosti bromidu draselného oxiduje na tálium trojmocné a molybdén sa redukuje na modrú zlúčeninu.

Potrebné roztoky: Nasýtený vodný roztok kyseliny fosfomolybdénovej a 50% vodný roztok bromidu draselného.

Dusičnan bizmutitý a jodid sodný

Na dno téglika dáme kvapku mierne kyslého skúmaného roztoku, na ňu kvapku činidla a kvapku jodidu sodného. Ak je tálium prítomné, vznikne červená zrazenina.

Potrebné roztoky: 0,4% roztok dusičnanu bizmutitého v 20% kyseline dusičnej, 10% vodný roztok jodidu sodného. Nasýtený vodný roztok tiosíranu sodného. Tiosíran sa pridáva na maskovanie Hg, Cu, As a Sb (As5+ a Sb5+).

Martiova žl

Na podložné skielko dáme kvapku mirne kyslého skúmaného roztoku a kvapku činidla. V prítomnosti trojmocného tália vzniknú rombické a ihlicovité oranžové kryštáliky.

Ako činidlo sa používa nasýtený roztok martiovej žlti v pyridíne zriedenom tromi objemami vody.

o-Tolidín

Na dno téglika dáme kvapku mierne kyslého skúmaného roztoku, kvapku o-tolidínu a kvapku hydroxidu sodného. Trojmocné tálium vyvolá modré sfarbenie.

Potrebné roztoky: Nasýtený roztok o-tolidínu v ľadovej kyseline octovej a 2 mol l-1 hydroxid sodný.