TEÓRIA
HRA
TEST

KVALITAN - virtuálne chemické lagoratóriumLítium / Dôkazy / Katióny V. triedy / Katióny / Teória

Soli lítne farbia nesvietivý plameň intenzívne purpurovočerveno.

Uhličitan amónny

Na podložné skielko nanesieme kvapku skúmaného roztoku a zahustíme opatrným zahrievaním. Po vychladnutí pridáme niekoľko zŕn uhličitanu sodného alebo amónneho. Ihneď vzniknú kryštáliky uhličitanu Iítneho, ktoré sa vyskytujú v troch podobách; jedny v podobe sadry a druhé v podobe platničiek alebo hviezdic. Kryštáliky ostatných solí možno ľahko zistiť podľa ich rozpustnosti.

Jodistan železitý

Do mikroskúmavky dáme 1 ml skúmaného roztoku (vo forme chloridov), kvapku nasýteného roztoku chloridu sodného a kvapku jodistanu železitého. Súčasne robíme aj slepý pokus. Potom vložíme obidve skúmavky na 15 až 20 sekúnd do vodného kúpeľa, vyhriateho na 40°C až 50°C.

Za prítomnosti lítia vznikne biela zrazenina. Potrebné roztoky: Nasýtený vodný roztok chloridu sodného, činidlo, ktoré si pripravíme takto: Rozpustíme 2 g jodistanu draselného v 10 ml mol l-1 hydroxidu draselného a po zriedení vodou na 50 ml pridáme 3 ml 10% chloridu železitého a doplníme 2 mol l-1 hydroxidom draselným do 100 ml.

Jodistan železitý

Do mikroskúmavky dáme kvapku skúmaného roztoku, kvapku nasýteného roztoku chloridu sodného a dve kvapky činidla. Skúmavku potom ponoríme do vodného kúpeľa ohriateho na 45 až 50°C. Za prítomnosti lítia vznikne žltý zákal. Príprava činidla: 2 g KIO4 rozpustíme v 10 mI 11% KOH a po pridaní 3ml 10% roztoku soli chloridu železitého doplníme do 100 ml 11% KOH.

Reakciu rušia Cu, Sr, Ba a Mg, K, Na, Rb a Cs.