TEÓRIA
HRA
TEST

KVALITAN - virtuálne chemické lagoratóriumCín / Reakcie / Katióny II. triedy / Katióny / Teória

Reakcie dvojmocného cínu

Sírovodík zráža z mierne okyslených roztokov soli cínatých hnedú zrazeninu sírnika cínatého, ktorý je rozpustný v horúcej HCl, zriedenej 1:1, ako aj v alkalických hydroxidoch. Nerozpúšťa sa v bielom sírniku amónnom a amoniaku ani v uhličitane amónnom (čím sa líši od sírnikov arzénu). V polysulfídoch alkalických a v polysulfide amónnom sa rozpúšťa veľmi ľahko v podobe sulfosolí, z ktorých zriedené kyseliny uvoľňujú špinavo žltý sírnik ciničitý:

SnCl2 + H2S ⇔ SnS + 2 HCl

4 SnS + (NH4)2S5 + 3 (NH4)2S ⇔ 4 (NH4)2SnS3

(NH4)2SnS3 + 2 HCl ⇔ SnS2 + 2 NH4Cl + H2S

Alkalické sírniky vylučujú hnedý, v nadbytku činidla nerozpustný sírnik cínatý.

Z roztoku chloridu cínatého sa po zriedení vodou vylúči biela zrazenina oxychloridu cínatého. V prítomnosti kyseliny vínnej zrazenina nevznikne, lebo ona potlačí hydrolytický účinok vody:

SnCl2 + H2O ⇔ SnOHCl + HCl

Účinkom alkalických hydroxidov sa vylúči spočiatku rôsolovitá zrazenina hydroxidu cínatého, ktorý sa v nadbytku činidla rozpustí v podobe cínatanu alkalického. Alkalické cínatany sa používajú v analytickej chémii kvalitatívnej ako veľmi účinné redukčné činidlá:

SnCl2 + 2 NaOH ⇔ Sn(OH)2 + 2 NaCl

Sn(OH)2 + 2 NaOH ⇔ Na[Sn(OH)3]

Amoniak, alkalické uhličitany a uhličitan amónny vylučujú z roztokov cínatých solí biely, v nadbytku činidla takmer nerozpustný hydroxid cínatý. Za prítomnosti vínanov nevznikne s týmito činidlami nijaká zrazenina.

Účinkom chloridu ortuťnatého sa zo slabo okyslených roztokov cínatých solí vylúči biela kryštalická zrazenina chloridu ortuťného, ktorá sa po zahriatí sfarbí na sivo od vylúčenej ortuti:

2 HgCI2 + SnCI2 ⇔ Hg2CI2 + SnCI4

Hg2CI2 + SnCl2 ⇔ 2 Hg + SnCl4

Po pridaní chloridu zlatitého sa vylúči z roztoku chloridu eínatého okysleného kyselinou soľnou koloidné zlato a roztok sa sfarbí na červenofialovo. Zriedením roztoku vodou nastane hydrolýza, a tým vznikne koloidná kyselina ciničitá. Po dlhšom čase sa vylúči fialovočervený prášok, tzv. Cassiov purpur:

3 SnCl2 + 2 AuCl3 ⇔ 2 Au + 3 SnCl4

SnCl4 + 6 H2O ⇔ H2[Sn(OH)6] + 4 HCl

Reakcie štvormocného cínu

Sírovodík vylučuje z mierne okyslených roztokov solí ciničitých špinavo-žltý sírnik ciničitý, ktorý je rozpustný v horúcej HCl (1:1), amoniaku, v lúhoch alkalických a na rozdiel od arzénu je nerozpustný v uhličitane amónnom. Sírnik ciničitý sa rozpúšťa aj v sírnikoch alkalických a v žltom sírniku amónnom v podobe sulfosolí ciničitých, z ktorých zriedené kyseliny uvoľňujú sírnik cíničitý:

SnS2 + Na2S ⇔ Na2SnS3

SnS2 + (NH4)2S ⇔ (NH4)2SnS3

(NH4)2SnS3 + 2 HCl ⇔ SnS2 + 2 NH4Cl + H2S

Alkalické sírniky a biely sírnik amónny vylučujú zo začiatku žltý sírnik ciničitý, ktorý sa v nadbytku činidiel rozpustí:

SnCl4 + 2 Na2S ⇔ SnS2 + 4 NaCl

SnS2 + Na2S ⇔ Na2SnS3

V roztokoch solí ciničitýoh pri veľkom zriedení vodou, najmä v prítomnosti dusičnanu amónneho vzniká biela zrazenina zásaditých solí alebo hydroxidu ciničitého, prípadne mliečny zákal od koloidného hydroxidu ciničitého:

SnCl4 + 4 H2O ⇔ Sn(OH)4 + 4 HCl

Alkalické hydroxidy, amoniak, uhličitany alkalické a uhličitan amónny vylučujú spočiatku biely hydroxid ciničitý, ktorý sa ďalším prídavkom činidiel, rozpustí v podobe ciničitanov alkalických:

SnCl4 + 4 KOH ⇔ Sn(OH)4 + KCl

Sn(OH)4 + 2 KOH ⇔ K2[Sn(OH)6]

Chlorid ortuťnatý nevyvoláva v roztokoch solí ciničitýoh na rozdiel od solí cínatých nijakú zmenu.

Z roztoku chloridu ciničitého okysleného HCl vypadnú po pridaní tuhého chloridu rubídneho oktaedrické kryštáliky chloridu ciničito-rubídneho, vyznačujúce sa silným svetelným lomom.

Keď namiesto chloridu rubídneho pridáme chlorid draselný, vzniknú podobné, ale o niečo väčšie kryštáliky chloridu ciničíto-draselného. Z roztoku chloridu cínatého vypadnú po pridaní tuhého chloridu draselného prizmatické kryštáliky chloridu cínato-draselného.

Reakcie dvoj- a štvormocného cínu

Z kyslého prostredia vylučuje zinok kovový cín:

SnCl2 + Zn ⇔ Sn + ZnCl2

Železný drôt redukuje soli štvormocného, cínu len na soli cínu dvojmocného, takže na rozdiel od solí antimónu sa pri redukcii nevylúči nijaký kov.

SnCl4 + Fe ⇔ SnCl2 + FeCl2