TEÓRIA
HRA
TEST

KVALITAN - virtuálne chemické lagoratóriumBárium / Reakcie / Katióny IV. triedy / Katióny / Teória

Účinkom uhličitanu amónneho vzniká v roztokoch solí bárnatých spočiatku biela vločkovitá zrazenina uhličitanu bárnatého, ktorá postupne prejde na kryštalickú. Za varu vznikne priamo kryštalická zrazenina, ktorá sa dobre rozpúšťa v kyselinách a nepatrne aj v amónnych soliach:

BaCl2 + (NH4)2CO3 ⇔  BaCO3 + 2 NH4Cl

Alkalické uhličitany zrážajú biely, v nadbytku zrážadla nerozpustný uhličitan bárnatý, ktorý sa ľahko rozpúšťa v kyselinách. Aj vo vode sa rozpúšťa za prítomnosti voľného oxidu uhličitého, lebo sa mení na kyslý uhličitan bárnatý rozpustný vo vode:

BaCl2 + Na2CO3 ⇔  BaCO3 + 2 NaCl

BaCO3 + CO2 + H2O ⇔  Ba(HCO3)2

Alkalické hydroxidy a amoniak, ktoré neobsahujú uhličitany; nevylúčia z roztokov solí bárnatých nijakú zrazeninu, ale po dlhšom státí na vzduchu vznikne v nich účinkom vzdušného oxidu uhličitého biela zrazenina uhličitanu bárnatého.

Zriedená kyselina sírová, ako aj rozpustné sírany vylučujú z roztokov solí bárnatých bielu zrazeninu síranu bárnatého, ktorý je nerozpustný v zriedených minerálnych kyselinách. Vo vriacej koncentrovanej kyseline sírovej sa rozpúšťa, ale po zriedení vodou vylúči sa znova síran bárnatý. Zo studených roztokov je vylúčená zrazenina veľmi jemne rozptýlená, kým za varu sa vy zráža zrazenina kryštalická, dobre filtrovateľná:

BaSO4 + H2SO4 ⇔  Ba(HSO4)2

Účinkom nasýtenej sadrovej vody vznikne v nie príliš zriedených roztokoch solí bárnatých okamžite biela zrazenina síranu bárnatého:

BaCl2 + CaSO4 ⇔  CaCl2 + BaSO4

Alkalický siričitan vylučuje bielu, v zriedených kyselinách rozpustnú zrazeninu siričitanu bárnatého:

BaCl2 + Na2SO3 ⇔  BaSO3 + 2 NaCl

Chrómany a dvojchrómany alkalické zrážajú z neutrálnyoh alebo slabo okyslených roztokov solí bárnatých za prítomnosti octanu sodného žltý chrómam bárnatý, ktorý je nerozpustný v kyseline octovej, ale rozpustný v zriedených minerálnych kyselinách. Z roztokov po pridaní amoniaku alebo octanu sodného sa znova vylúči chróman bárnatý. Chróman bárnatý sa na rozdiel od chrómanu olovnatého nerozpúšťa v lúhu alkalickom. Zrazenina chrómanu bárnatého pozostáva z malých žltých rombických kryštálikov, ktoré možno pozorovať mikroskopicky:

BaCl2 + Na2CrO4 ⇔  BaCrO4 + 2 NaCl

2 BaCl2 + Na2CrO4 + H2O ⇔ 2 BaCrO4 + 2 KCl + 2 HCl

Účinkom sekundárneho fosforečnanu sodného vzniká v neutrálnych roztokoch solí bárnatých sekundárny a v amoniakálnom prostredí terciárny fosforečnan bárnatý. Fosforečnany bárya sú biele a ľahko rozpustné v kyselinách:

2 BaCl2 + 2 Na2HPO4 ⇔ 2 BaHPO4 + 4 NaCl

3 BaCl2 + 2 Na2HPO4 + 2 NH3 ⇔ Ba(PO4)2 + 2 NH4Cl

Šťaveľanom amónnym vzniká v neutrálnom a v amoniakálnom prostredí biely, mikrokryštalický, v minerálnych kyselinách ľahko rozpustný oxalát bárnatý:

BaCl2 + (COO)2(NH4)2 ⇔ (COO)2Ba + 2 NH4Cl

Kyselina fluorokremičitá vylučuje z roztokov solí bárnatých okyslených kyselinou octovou bielu kryštalickú zrazeninu fluoridu kremičito-bárnatého, ktorý je v zriedených kyselinách len nepatrné rozpustný:

BaCl2 + H2SiF6 ⇔ BaSiF6 + 2 HCl

Chlorid bárnatý a bezvodý dusičnan bárnatý sú v absolútnom alkohole nerozpustné.

Účinkom sírovodíka, sírnikov alkalických a sírnika amónneho nevzniká v roztokoch solí bárnatých nijaká zrazenina