TEÓRIA
HRA
TEST

KVALITAN - virtuálne chemické lagoratóriumNikel / Reakcie / Katióny III. triedy / Katióny / Teória

Reakcie niklu

Alkalické sírniky a sírnik amónny vylučujú čiernu zrazeninu sírnika nikelnatého, ktorý je v nadbytku zrážadla za prítomnosti amoniaku alebo žltého sírnika amónneho čiastočne rozpustný. Filtráty bývajú sfarbené na zelenohnedo od koloidného sírnika nikelnatého, ktorý prechádza filtrom. Sírnik nikelnatý možno vyzrážať z koloidného roztoku dlhším povarením za prítomnosti kyseliny octovej alebo octanu amónneho a filtráty bývajú potom celkom číre. Vyzrážaný sírnik nikelnatý je v minerálnych kyselinách ťažko rozpustný:

NiSO4 + Na2S ⇔ NiS + Na2SO4

Sírovodík z roztokov okyslených minerálnou kyselinou soli nikelnaté nezráža, ale z roztokov okyslených kyselinou octovou za prítomnosti octanu alkalického vylučuje čierny sírnik nikelnatý:

NiSO4 + 2 CH3COONa + H2S ⇔ NiS + Na2SO4 + 2 CH3COOH

Alkalické hydroxidy zrážajú svetlozelený, v nadbytku zrážadla nerozpustný hydroxid nikelnatý, ktorý sa rozpúšťa v kyselinách. Hydroxid nikelnatý sa oxiduje za tepla brómovou a chlórovou vodou ako aj chlórnanmi prechodne na čierny hydroxid nikličitý, ktorý sa vo vodnom prostredí redukuje na hydroxid niklitý. Soli nikelnaté za prítomnosti vínanu alkalického nezrážajú lúhy:          

NiSO4 + 2 NaOH ⇔ Ni(OH)2 + Na2SO4

NiSO4 + 2 H2O + Br2 ⇔ Ni(OH)4 + 2 HBr

Ni(OH)4 ⇒ 2 Ni(OH)3 + 2 H2O + ½ Br2

Účinkom amoniaku vzniká zelená zrazenina zásaditej soli, ktorá sa ďalším prídavkom amoniaku rozpustí v podobe komplexnej soli a roztok sa sfarbí na modro. Pri tvorení komplexu sa na centrálny atóm viaže 4 alebo 6 amóniakových molekúl a podľa toho vznikne katión tetramonikelnatý alebo hexamonikelnatý:

 NiSO4 + 6 NH3 ⇔ [Ni(NH3)]6SO4

Alkalické uhličitany vylučujú zo solí nikelnatých zelený uhličitan nikelnatý, ktorý sa varom za prítomnosti brómovej vody mení na čierny hydroxid nikličitý, resp. niklitý, pričom súčasne uvoľňuje oxid uhličitý:

NiSO4 + Na2CO3 ⇔ NiCO3 + Na2SO4

NiCO3 + Br2 + 3 H2O ⇔ Ni(OH)4 + 2 HBr + CO2

Uhličitan amónny zráža zelený zásaditý uhličitan nikelnatý, ktorý sa v prebytku uhličitanu amónneho rozpustí v podobe komplexnej soli [Ni(NH3)]6CO3.

Uhličitan bárnatý za studena nezráža roztoky solí nikelnatých, ale za tepla sa vylúči kvantitatívne zásaditý uhličitan nikelnatý.

Kyanid draselný zráža spočiatku zelený kyanid nikelnatý, ktorý sa v nadbytku činidla rozpustí ako komplexná zlúčenina. Alkalické hydroxidy vylučujú z tohto komplexu za prítomnosti brómovej vody čiernu zrazeninu hydroxidu-nikičitého, resp. niklitého (rozdiel od kobaltu). Komplexná zlúčenina kyanidu nikelnato-draselného sa na rozdiel od zinku a mangánu sírnikom amónnym nezráža:

NiSO4 + 2 KCN ⇔ Ni(CN)2 + K2SO4

Ni(CN)2 + 2 KCN ⇔ K2[Ni(CN)4]

K2[Ni(CN)4] + 4 KOH + 5 Br2 ⇔ Ni(OH)4 + 4 BrCN + 6 KBr

Ni(OH)4 ⇒ 2 Ni(OH)3 + 2 H2O + ½ O2

Účinkom fosforečnanu sodného vypadne z roztokov solí nikelnatých jablkovozelený fosforečnan nikelnatý.

3 NiSO4 + 4 Na2HPO4 ⇔ Ni3(PO4)2 + 2 NaH2PO4 + 3 Na2SO4

Dusitan draselný na rozdiel od kobaltu soli nikelnaté nezráža.