TEÓRIA
HRA
TEST

KVALITAN - virtuálne chemické lagoratóriumCín / Dôkazy / Katióny II. triedy / Katióny / Teória

Kyselina fosfomolybdénová

Papier napojíme kyselinou fosfomolybdénovou a vystavíme ho účinku pár amoniaku, kým sa nevytvorí nerozpustný žltý fosfomolybdénan amónny. Po usušení papierika pridáme naň kvapku skúšaného roztoku, ktorý v prítomnosti katiónu dvojmocného cínu vyvolá modrú škvrnu. Táto reakcia sa dá použiť aj za prítomnosti trojmocného antimónu, ktorý reaguje len s voľnou kyselinou fosfomolybdénovou, ale nie snerozpustným fosfomolybdénanom amónnym.

Železo

na rozdiel od antimónu nevyredukuje z roztokov solí cínatých kovový cín.

Ditiol

Účinkom ditiolu vzniká v roztokoch solí cínatých veľmi okyslených HCl červené sfarbenie, prípadne červená zrazenina.

Kyselina chlorovodíková

Soli cínaté redukujú v prostredí HCl diazínovú zeleň, pričom modrý roztok sčervenie. Táto reakcia prebieha aj v prítomnosti soli železnatej.

Kyselina fenylarzínová

poskytuje so soľami ciničitými vo veľmi slabo kyslom prostredí bielu objemnú zrazeninu, rozpustnú v amoniaku, ktorú kyseliny z roztoku uvoľňujú. Podobnú reakciu dávajú len Nb, Ta, Th a Zr. Ako činidlo sa používa nasýtený vodný roztok kyseliny fenylarzínovej.

Kupferon

zráža z roztokov solí cínu okyslených HCl alebo kyselinou sírovou najprv bielu, neskoršie žltú, dobre sa usadzujúcu zrazeninu.

Tionalid

zráža z roztokov solí cínu okyslených minerálnou kyselinou, ako aj za prítomnosti alkalických kyanidov a vínanov bielu zrazeninu.

Nepriamy dôkaz cínu pôsobením železitou soľou

Cín sa dá dokázať aj nepriamo tak, že na soľ cínatú pôsobíme železitou soľou, ktorá sa pritom redukuje na železnatú soľ, ktorú môžeme dokázať ferikyanidom, dipyridylom alebo dimetylglyoxímom.

Na filtračný papier nanesieme kvapku zmesi jedného dielu 5% chloridu železitého, dva diely 50% roztoku ferikyanidu draselného a potom pridáme kvapku okysleného skúmaného roztoku. Za prítomnosti cínu vznikne modrá škvrna.

Pri použití dimetylglyoxímu ako činidla postupujeme takto: Na filtračný papier nanesíeme kvapku skúmaného roztoku, potom kvapku 3% roztoku chloridu železitého, kvapku 10% roztoku Seignettovej soli na viazanie železitej soli a kvapku amoniakálneho roztoku dimetylglyoxímu (0,5 g dimetylglyoxímu sa rozpustí v 5 ml absolútneho alkoholu a 5 ml koncentrovaného amoniaku). Za prítomnosti cínu vzniká červené sfarbenie.

V treťom prípade nanesieme na filtračný papier kvapku skúmaného roztoku, potom pridáme kvapku 5% roztoku chloridu železitého, kvapku 10% roztoku fluoridu draselného a kvapku 2% alkoholického roztoku α-α-dipyridylu, Ak bol dvojmocný cín prítomný, vznikne červené sfarbenie.

Dimetylglyoxím, kyseliná vínna a chlorid železitý

Ak je prítomný štvormocný cín, zredukujeme ho hliníkom v prostredí HCl. Hliník potom odfiltrujeme a do roztoku pridáme v mikroskúmavke 0,5 ml chloridu železitého a na okyslenie (ak treba) trocha 2 mol l-1 HCl. Nato pridáme 0,5 až 1 ml kyseliny vínnej, 5 kvapiek dimetylglyoxímu a 1 ml amoniaku. Prítomný cín zredukuje železo na dvojmocné a toto dáva s dimetylglyoxímom červené (ružové) sfarbenie. Potrebné činidlá: hliníkové stružliny, 2 mol l-1 HCl, 0,1 mol l-1 roztok chloridu železitého, 5% vodný roztok kyseliny vínnej: 1% alkoholický roztok dimetylglyoxímu a 4 mol l-1 amoniak.

Kakotelín

K okyslenému roztoku pridáme najprv trocha hliníkových stružlín na redukciu štvormocného cínu. Roztok potom odfiltrujeme a po miernom zahriatí pridáme trocha činidla. Ak je cín prítomný, vznikne fialové sfarbenie.           Skúšku môžeme urobiť aj na filtračnom papieri takto: Na filtračný papier nanesieme kvapku nasýteného roztoku kakotelínu vo vode a potom pridáme kvapku skúmaného roztoku okysleného HCl. Ak vznikne fialové sfarbenie a iné redukovadlá nie sú prítomné, je dvojmocný cín prítomný. Potrebné roztoky: 2 mol l-1 HCl, hliníkové stružliny a 0,25% alebo nasýtený vodný roztok kakotelínu.

Luminiscencia

Do porcelánového téglika dáme 5 kvapiek skúmaného roztoku, potom cca 5 ml koncentrovanej HCl a kúsok Zn. Do roztoku vložíme mikroskúmavku s ľadovou vodou a potom ju dáme do redukčného plameňa horáka. Za prítomnosti Sn vzniká modrá luminescencia.