TEÓRIA
HRA
TEST

KVALITAN - virtuálne chemické lagoratóriumNikel / Dôkazy / Katióny III. triedy / Katióny / Teória

Dôkazy niklu

Dimetylglyoxím

dimetylglyoxím

Jednopercentný alkoholický roztok dimetylglyoxímu poskytuje so slabo amoniakálnymi roztokmi solí nikelnatých svetločervenú, objemnú, po zahriatí dobre sa usadzujúcu zrazeninu, ktorá je rozpustná v minerálnych kyselinách.

NiSO4 + 2 CH3C(NOH)C(NOH)CH3 + 2 NH3 ⇔ [CH3C(NOH)C(NOH)CH3]2Ni + (NH4)2SO4

Túto skúšku možno použiť aj v podobe mikroreakcie, keď do kvapky roztoku pridáme zrnko tuhého dimetylglyoxímu, v ktorom prípade sa vytvoria jemné červené ihličky.

Železo a meď sa pri skúške blokujú fosforečnanom sodným, ktoré na rozdiel od niklu s dimetylglyoxímom nereagujú v podobe fosforečnanov. Za prítomnosti kobaltu a medi môžeme postupovať aj tak, že ich prevedieme amoniakom na amokomplexy a skúšku robíme na papieriku, na ktorý nanesieme kvapku skúmaného roztoku. Na papieriku sa katióny rozdelia na zóny podľa difúznej rýchlosti; potom na okraj nanesenej kvapky pridáme kvapku činidla. Ako činidlo postupne presakuje do jednotlivých zón, reaguje s prítomnými katiónmi za vzniku charakteristického sfarbenia. Na okraji je nikel, ďalej kobalt a v strede meď.

Rubeanovodík

Jednopercentný alkoholický roztok rubeanovodíka zráža v amoniakálnom prostredí modrý rubeanát. Reakciu možno vyvolať aj na papieriku, na ktorý nanesieme kvapku skúmaného roztoku a po vystavení dymom amoniaku pridáme kvapku činidla. Za prítomnosti niklu vznikne modrá, resp. fialová škvrna. Na maskovanie železa pridáme tuhý fluorid sodný.

Dikyándiamídínsulfát

vylučuje za tepla z amoniakálnych roztokov solí nikelnatých za prítomnosti malého množstva alkalického hydroxidu na rozdiel od solí kobaltu žltú kryštalickú zrazeninu nerozpustnej komplexnej zlúčeniny:

NiSO4 + 2 NH2C(NH)NH.CO.NH2 + 2 KOH ⇔ Ni[NH2.C(NH).N.CO.NH2]2.2H2O + 2K2SO4

Pyridín

tvorí za prítomnosti rodanidu alkalického so soľami nikelnatými blankytne modrú komplexnú zlúčeninu zloženia [NiPY4](SCN) 2.

o-Cyklohexándión-dioxím

o-cyklohexándión-dioxím

K niekoľkým kvapkám skúmaného roztoku pridáme amoniak až do mierne alkalickej reakcie a prefiltrujeme. Z filtrátu odoberieme kvapku roztoku do téglika a pridáme k nej kvapku činidla. Za prítomnosti niklu vznikne červená zrazenina. Potrebné roztoky: 7,5 mol l-1 amoniak, 0,02% vodný roztok činidla.

Diacetylmonoxím

diacetylmonoxím

Na dno téglika dáme kvapku skúmaného roztoku, zbaveného vyzrážaním amoniakom hydroxidov, ak nej pridáme kvapku činidla. Za prítomnosti niklu vznikne červená zrazenina.

Potrebné roztoky: 7,5 mol l-1 amoniak, 4% alkoholický roztok činidla.

Molybdénan amónny

Na podložné skielko dáme kvapku mierne kyslého skúmaného roztoku a kvapku činidla. Za prítomnosti niklu vzniknú bezfarebné kocky. Železo blokujeme fluoridom sodným. Ako činidlo sa používa nasýtený vodný roztok molybdénanu amónneho.

α-Benzyldioxím

Do mikroskúmavky dáme kvapku slabo kyslého skúmaného roztoku, ktorý mierne zalkalizujeme amoniakom. Nato pridáme 4 až 5 kvapiek činidla a obsah skúmavky zahrejeme na 80℃ až 100℃. Ak je nikel prítomný, vznikne oranžovočervená zrazenina.

Potrebné roztoky: 7,5 mol l-1 amoniak a nasýtený roztok činidla v 96% alkohole.