TEÓRIA
HRA
TEST

KVALITAN - virtuálne chemické lagoratóriumHorčík / Reakcie / Katióny V. triedy / Katióny / Teória

Účinkom alkalických lúhov za neprítomnosti amónnych solí vzniká v roztokoch solí horečnatých biela objemná zrazenina hydroxidu horečnatého, ktorý sa v nadbytku lúhu nerozpúšťa. Za prítomnosti solí amónnych sa hydroxid horečnatý nevylúči. Aby sa vylúčil aj z amoniakálneho prostredia, musíme amoniak vypudiť dlhším varom:

MgCl2 + 2 KOH ⇔ Mg(OH)2 + 2 KCl

Amoniak zráža soli horečnaté len z neutrálnych roztokov za neprítomnosti solí amónnych v podobe bieleho hydroxidu horečnatého. Keď sú v roztoku soli amónne, nemôže vzniknúť nijaká zrazenina, lebo koncentrácia hydroxidových iónov sa tým zníži tak, že nestačí na dosiahnutie hodnoty súčinu rozpustnosti.

Alkalickým uhličitanom vzniká zásaditý uhličitan horečnatý premenlivého zloženia. Zloženie zrazeniny závisí od teploty a koncentrácie reagujúcich látok:

4 MgCl2 + 4 Na2CO3 + 4 H2O ⇔ 3 (MgCO3)3Mg(OH)2.3H2O + 8 NaCl + CO2

Uhličitanom amónnym vzniká za neprítomnosti solí amónnych zásaditý uhličitan horečnatý. Za tepla a za prítomnosti amoniaku vzniká kryštalická zrazenina uhličitanu horečnatého.

Fosforečnan sodný poskytuje s amoniakálnymí roztokmi solí horečnatých bielu kryštalickú zrazeninu fosforečnanu horečnato-amónneho, ktorý sa vylúči na rozdiel od solí železa, hliníka a vápnika aj za prítomnosti citrátu amónneho. Zo zriedených roztokov sa vylúči až po dlhšom čase, pričom miešaním alebo trepaním sa napomáha vylučovanie zrazeniny:

MgCl2 + Na2HPO4+ NH3 ⇔ MgNH4PO4 + 2 NaCl

Sekundárny arzeničnan zráža z amoniakálnych roztokov kryštalický arzeničnan horečnato-amónny:

MgCl2 + K2HAsO4+ NH3 ⇔ MgNH4AsO4 + 2 KCl

Kyselina sírová, chrómany a kyselina fluorokremičitá nezrážajú roztoky solí horečnatých.

Šťaveľan amónny za prítomnosti solí amónnych nezráža soli horečnaté na rozdiel od solí vápenatých.

Čerstvo vyzrážaný hydroxid horečnatý sa sfarbuje prídavkom jódového roztoku na hnedo. K jódovému roztoku pridáme najprv hydroxid sodný, aby jód ostal ešte v nepatrnom nadbytku. Potom pridáme roztok soli horečnatej, z ktorého sa vyzráža hydroxid horečnatý, a ten sa voľným jódom sfarbí na hnedo.