TEÓRIA
HRA
TEST

KVALITAN - virtuálne chemické lagoratóriumKobalt / Reakcie / Katióny III. triedy / Katióny / Teória

Reakcie kobaltu

Alkalické sírniky a žltý sírnik amónny zrážajú, čierny sírnik kobaltnatý, ktorý je nerozpustný v kyseline octovej. V horúcej kyseline dusičnej a v lúčavke kráľovskej je ľahko a v zriedenej HCl a kyseline sírovej len čiastočne rozpustný:

3 CoS + 8 HNO3 ⇔ 3 Co(NO3)2 + 3S + 2 NO + 4 H2O

Kobaltnaté soli okyslené minerálnou kyselinou sírovodík nezráža.

Z neutrálnych roztokov za prítomnosti octanu sodného sa kobalt vylučuje kvantitatívne v podobe čierneho sírnika kobaltnatého:

CoSO4 + H2S + 2 CH2COONa ⇔ CoS + Na2SO4 + 2 CH2COOH

Alkalické hydroxidy zrážajú za studena modrú zrazeninu zásaditých solí, ktoré sa povarením rozpadnú a vznikne ružovočervený hydroxid kobaltnatý:

CoSO4 + 2 KOH ⇔ Co(OH)2 + K2SO4

Účinkom brómovej a chlórovej vody a peroxidu vodíka a po dlhšom čase aj vzdušného kyslíka oxiduje sa ružovočervený hydroxid kobaltnatý na čierny hydroxid kobaltitý:

2 Co(OH)2 + 2 NaOH + Br2 ⇔ 2 Co(OH)3 + 2 NaBr

Amoniak zráža z neutrálnych roztokov solí kobaltu za neprítomnosti NH4+ modré zásadité soli, ktoré sa rozpúšťajú v nadbytku amoniaku a v amónnych soliach v podobe hnedo sfarbených komplexných zlúčenín kobaltu [Co(NH3)6]Cl2. Na rozdiel od niklu alkalické lúhy nevylučujú z týchto roztokov za studena hydroxid kobaltnatý.

Alkalické uhličitany vylučujú zásadité solí červenofialovej farby, ktoré sa v nadbytku činidla nerozpúšťajú:

CoSO4 + 2 Na2CO3 + H2O ⇔ Co2(CO3)(OH)2 + Na2SO4 + CO2

Uhličitan amónny zráža spočiatku červenkastý zásaditý uhličitan, ktorý sa ďalším prídavkom uhličitanu amónneho rozpustí.

Uhličitan bárnatý za studena a za neprístupu vzduchu nezráža roztoky solí kobaltnatých, za tepla sa vylúči zásaditá soľ a v prítomnosti oxidovadiel, ako peroxidu vodíka alebo chlórnanov, vypadne hydroxid kobaltitý.

Z roztokov solí kobaltu okyslených kyselinou octovou vylučuje nasýtený roztok dusitanu draselného žltý hexanitritokobaltitan draselný. Pri reakcii kyselina octová uvoľňuje z dusitanu draselného kyselinu dusitú, ktorá oxiduje katión dvojmocného kobaltu na trojmocný, a potom vznikne hexanitritokobaltitan draselný: .

CoSO4 + 7 KNO2 + 2 CH3COOH ⇔ K3[Co(NO2)6] + NO + K2SO4 + 2 CH3COOK + H2O

S rodanidom amónnym poskytujú soli kobaltu intenzívne modro sfarbené, vo vode rozpustné komplexné zlúčeniny, ktoré pri trepaní s amylalkoholovo-éterovou zmesou prechádzajú do amylalkoholovej vrstvy:

CoSO4 + 4 NH4SCN ⇔ NH4[Co(SCN)4] + (NH4)2SO4

Kyanid draselný zráža najprv červenohnedý kyanid kobaltnatý, ktorý sa ďalším prídavkom kyanidu draselného rozpustí ako komplexná soľ. Táto soľ zahrievaním na vzduchu alebo prídavkom oxidačného činidla, napr. chlórovej alebo brómovej vody, prechádza na komplexnú soľ trojmocného kobaltu. Aj tieto soli sú vo vode rozpustné a na rozdiel od solí niklitých nerozkladajú sa v alkalickom prostredí prídavkom chlóru alebo brómu, takže z nich nevznikne hydroxid kobaltitý:

CoSO4 + 2 KCN ⇔ Co(CN)2 + K2SO4

Co(CN)2 + 4 KCN ⇔ K4[Co(CN)6]

CoSO4 + 6 KCN + Br ⇔ K3[Co(CN)6] + K2SO4 + KBr