TEÓRIA
HRA
TEST

KVALITAN - virtuálne chemické lagoratóriumAmónium / Dôkazy / Katióny V. triedy / Katióny / Teória

Z roztokov solí amónnych po pridaní hydroxidov alkalických alebo hydroxidu bárnatého, vápenatého, horečnatého a po zahriatí uniká amoniak, ktorý poznáme podľa zápachu alebo červeným lakmusovým papierikom, ktorý vystavený dymom unikajúceho amoniaku zmodrie.

Poznáme ho aj podľa bieleho dymu, ktorý vznikne, ak vsunieme tyčinku navlhčenú kyselinou soľnou do nádoby, z ktorej uniká amoniak. Možno ho poznať aj papierikom napojeným roztokom soli ortuťnej alebo meďnatej, ktorý sčernie, resp. zmodrie.

Soli amónne popri draselných poznáme takto:

Na hodinové skielko dáme kvapku skúmanej látky a kvapku lúhu a po prikrytí druhým hodinovým skielkom, na ktoré nanesieme kvapku kyseliny chloroplatičitej, spodné skielko mierne zahrejeme. Keď sú amónne soli prítomné, unikajúci amoniak reaguje s kvapkou kyseliny chloroplatičitej a vzniknú v nej žlté kryštáliky chloroplatičitanu amónneho.

Chlorid ortuťný

Do skúmavky dáme kvapku skúmaného roztoku a kvapku hydroxidu sodného. Skúmavku uzavrieme špeciálnym chladičom a na jeho spodný koniec dáme kvapku činidla. Obsah skúmavky zahrejeme vo vodnom kúpeli, vyhriatom na 60°C. Za prítomnosti amoniaku vznikne čierne sfarbenie od HgNH2CI + Hg. Potrebné roztoky: suspenzia chloridu ortuťného vo vode, 2 mol l-1 hydroxid sodný.

Síran manganatý, dusičnan strieborný a benzidín

Do skúmavky dáme kvapku skúmaného roztoku a kvapku hydroxidu sodného. Uzavrieme ju špeciálnym chladičom a na jeho spodný koniec nanesieme kvapku činidla. Potom skúmavku vložíme do vodného kúpeľa vyhriateho na 45°C. O niekoľko minút kvapku z chladiča prenesieme na filtračný papier, kde sa za prítomnosti amoniaku objaví čierna škvrna. Po pridaní kvapky roztoku benzidínu sa na čiernej škvrne vytvorí modrá škvrna. Potrebné roztoky: 2 mol l-1 hydroxid sodný, 0,05 g benzidínu rozpustíme v 10 ml ľadovej kyseliny octovej a zriedime vodou do 100 ml. Rozpustíme 2,87 g dusičnanu mangánatého v 40 ml vody a pridáme 3,55 g dusičnanu strieborného, rozpusteného v 40 ml vody; potom roztok zriedime vodou na 100 ml a zneutralizujeme ho 0,1 mol l-1  NaOH, kým nevznikne čierna zrazenina, ktorú odfiltrujeme.

Chlórhydrátom p-nitrodiazobenzénu. Na dno téglika dáme kvapku skúmaného roztoku a kvapku činidla a na ne vložíme kúsok kysličníka vápenatého. Za prítomnosti amoniaku sa okamžite vytvorí červené sfarbenie.

Činidlo sa pripravuje takto: 1 g chlórhydrátu p-nitrodiazobenzénu rozpustíme v zmesi 20 ml vody a 2 ml zriedenej HCl. Nato pridáme 160 ml vody a po prudkom zatrepaní pridáme 20 ml 2,5%-ného roztoku dusitanu sodného. Po zamiešaní sa všetko rozpustí. Roztok sa časom zakalí, preto ho treba pred použitím filtrovať.

pD = 6,0