TEÓRIA
HRA
TEST

KVALITAN - virtuálne chemické lagoratóriumDraslík / Dôkazy / Katióny V. triedy / Katióny / Teória

Kvapku skúmanej látky odparíme na podložnom skielku a pridáme kvapku činidla pripraveného z 2 g dusitanu sodného, 1 g octanu meďnatého, 1,5 g octanu olovnatého a jednej kvapky kyseliny octovej v 15 ml vody. Za prítomnosti draslíka vzniknú v zelenom poli čierne kocky dusitanu olovnatomeďnato-draselného, K2CuPb(N02)6.

Pikrát draselný

Ku kvapke skúmanej látky pridáme kryštálik kyseliny pikrovej a mierne zahrejeme. Za prítomnosti draslíka vzniknú žlté podlhovasté zahrotené kryštáliky.

Dipikrylamín

Dipikrylamín

Reakciou s dipikrylamínom vzniknú charakteristické červené kryštáliky. Na papier nanesieme kvapku alkalického činidla a na ňu hneď kvapku skúmaného roztoku. Papier potom vysušíme nad plameňom a ponoríme do roztoku 0,1 mol l-1 kyseliny dusičnej. Ak bol draslík prítomný, zostane červená škvrna. Činidlo pripravujeme rozpustením 0,2 g dipikrylamínu v 2 ml 10% roztoku uhličitanu sodného a 15 ml vody. Roztok prefiltrujeme a napojíme ním papierové pásiky apo vysušení ich môžeme použiť na dokazovanie . Reakciu ruší Rb, Cs, TI a NH4+, ako aj ťažké kovy a kovy farebné. TI a NH4+ možno odstrániť za vyššej teploty a ťažké kovy povarením s HgO. Filtrát potom odparíme do sucha a mierne vyžíhame. Ak je prítomný veľký nadbytok Na, odstránime ho podvojným octanom uranylohorečnatým alebo zinočnatým.

Hexanitritokobaltitan sodný a strieborná soľ

Na dno porcelánovej misky nanesieme kvapku skúmaného roztoku a zmiešame s kvapkou 0,05% roztoku dusičnanu strieborného. Potom pridáme kryštálik hexanitritokobaltitanu sodného. Ak vznikne žltá zrazenina alebo zákal, dokazuje to prítomnosť draslíka. Prídavok strieborného iónu má za úlohu scitlivieť reakciu, lebo táto zlúčenina je menej rozpustná ako príslušná sodná soľ.

Tetrafenylboritan sodný

poskytuje s katiónom draslíka v zriedených kyselinách nerozpustnú objemnú bielu mikrokryštalickú zrazeninu. Draslík takto možno oddeliť od katiónov Li, Mg, Sr, Ba, Ca, Ce a od aniónov SO42-, NO3-, CI04- a iných:

KCl + Na[B(C6H5)4] ⇔  K[B(C6H5)4] + NaCl

Kvapku skúmaného roztoku odparíme, k odparku pridáme síran bizmutitý v kyseline sírovej. Za prítomnosti draslíka vzniknú šesťboké bezfarebné kryštáliky.

Soli draselné farbia nesvietivý plameň na fialovo.

Hexanitritokobaltitan olovnato-sodný

Na podložné skielko nanesieme kvapku skúmaného roztoku a odparíme ho do sucha. Zvyšok rozpustíme v kvapke zriedenej HCl a do roztoku pridáme kryštálik dusičnanu olovnatého, kryštálik dusičnanu kobaltnatého a jednu až dve kvapky nasýteného roztoku dusitanu sodného. Zmes premiešame a necháme kryštalizovať. Ak je draslík prítomný, vzniknú čierne kocky komplexných dusitanov. Potrebné roztoky: 0,1 mol l-1 HCl, dusičnan olovnatý, dusičnan kobaltnatý a nasýtený roztok dusitanu sodného.