TEÓRIA
HRA
TEST

KVALITAN - virtuálne chemické lagoratóriumKobalt / Dôkazy / Katióny III. triedy / Katióny / Teória

Dôkazy kobaltu

Rubeanovodík

Jednopercentný alkoholický roztok rubeanovodíka zráža, z roztokov solí kobaltnatých žltohnedú amorfnú zrazeninu. Reakciu uskutočňujeme na papieriku tak, že naň nanesieme kvapku skúmaného roztoku, ktorú vystavíme účinku dymov amoniaku a potom k nej pridáme kvapku činidla. Za prítomnosti kobaltu vznikne hnedá škvrna.

α-nitrozo-p-naftol

α-nitrozo-p-naftol

v kyseline octovej (1:1) zráža soli kobaltité v podobe purpurovočervenej objemnej zrazeniny nitrozonaftolátu kobaltitého.

Reakcia sa dá vyvolať aj na papieriku, na ktorý nanesieme kvapku skúmaného roztoku a po vystavení účinku dymov amoniaku pridáme do nej kvapku činidla a kvapku zriedenej kyseliny sírovej. Za prítomnosti kobaltu vznikne hnedá škvrna. Za prítomnosti medi pridávame KI, ktorý zredukuje meď a vytvorí nerozpustný jodid meďný. Elementárny jód odstraňujeme siričitanom. Trojmocné železo reaguje s činidlom podobne ako kobalt. Ak je železo prítomné, pridáme na jeho viazanie niekoľko kvapiek kyslého fosforečnanu sodného. Za týchto podmienok reaguje len kobalt. Podobne postupujeme aj za prítomnosti uranylu.

Benzidín

Benzidín

S benzidínom poskytuje trojmocný kobalt benzidínovú modrú. Kobalt sa môže takto dokázať, len ak nie sú prítomné iné oxidovadlá, ktoré reagujú podobne. Na papierik nanesieme kvapku skúmaného roztoku a vystavíme pôsobeniu pár amoniaku alebo pridáme kvapku peroxidu vodíka a ponecháme na vzduchu, kým sa na papieriku nevytvorí hnedá škvrna. Nato pridáme kvapku činidla (nasýtený roztok v 50% kyseline octovej), a ak vznikne modrá škvrna, je kobalt prítomný.

Strieborná soľ

v prostredí alkalických hydroxidov. Soľ kobaltnatá sa iónom Ag+ oxiduje, pričom sa vylúči vyredukované striebro. Skúška sa robí na papieriku takto: Na papierik nanesieme dve kvapky nasýteného roztoku dusičnanu strieborného vo vzdialenosti, aby sa nezliali. Na každú kvapku nanesieme kvapku roztoku alkalického lúhu a počkáme, kým sa nevylúči hnedý kysličník strieborný. K jednej kvapke pridáme kvapku skúmaného roztoku. Ak je kobalt prítomný, vznikne čierne sfarbenie od vylúčeného elementárneho striebra; táto škvrna sa nápadne líši od porovnávacej kvapky žltohnedej farby, Potom pridáme k obidvom kvapkám po kvapke koncentrovaného dusičnanu amónneho, v ktorom sa rozpustí len kysličník strieborný, kým striebro zostane nerozpustené.

Pyridín

zráža soli kobaltnaté za prítomnosti rodanidu alkalického v podobe čerešňovočervenej kryštalickej zrazeniny zloženia [CoPY4](SCN)2.

Bóraxová perlička

sa za prítomnosti kobaltu farbí na modro.

Kyselina octová, rodanid amónny a ortuťnatá soľ

Kvapku skúmaného roztoku nanesieme na podložné skielko a po odparení do sucha k zvyšku pridáme kvapku zriedenej kyseliny octovej, trocha rodanidu amónneho a ortuťnatej soli. Za prítomnosti kobaltu vzniknú, tmavomodré jednotlivé, ako aj hviezdicovité kryštáliky rodanidu ortuťnato-kobaltnatého.

Rodanoortuťnatan amónny a katiónom zinku

Na podložné skielko nanesieme kvapku mierne okysleného skúmaného roztoku a kvapku síranu zinočnatého. Roztok potom zahustíme a po vychladnutí pridáme kvapku činidla. Za prítomnosti kobaltu vzniknú tmavomodré ružicovité kryštáliky. Potrebné roztoky: 0,5% vodný roztok síranu zinočnatého, 2,7 g chloridu ortutnatého a 3 g rodanidu amónneho rozpustíme v 100 ml vody. 10% vodný roztok fluoridu sodného na blokovanie železa.

Nitrozo-2-sulfo-4-naftol-1

Na dno téglika dáme kvapku neutrálneho skúmaného roztoku a 2 až 3 kvapky činidla. Za prítomnosti kobaltu vznikne, červená zrazenina. Potrebné roztoky: 1 % vodný roztok činidla, fluorid sodný na maskovanie železa a 10% vodný roztok octanu sodného na otupenie kyslosti.

Sulfokyánatan draselný

Do mikroskúmavky pridáme niekoľko kvapiek neutrálneho alebo slabo kyslého skúmaného roztoku a trocha tuhého činidla. Za prítomnosti kobaltu vznikne modrý komplex, ktorý sa dá amylalkoholom vytrepať a sfarbí ho na modro.