TEÓRIA
HRA
TEST

KVALITAN - virtuálne chemické lagoratóriumMangán / Reakcie / Katióny III. triedy / Katióny / Teória

Reakcie mangánu

Alkalické sírniky a sírník amónny zrážajú pleťový, v nadbytku zrážadla nerozpustný sírnik mangánatý, ktorý sa za varu sfarbí na zeleno. Sírnik mangánatý sa rozpúšťa v kyseline octovej a v zriedených minerálnych kyselinách:

MnSO4 + (NH4)2S ⇔ MnS + (NH4)2SO4

Sírovodík v kyslom prostredí nezráža soli mangánaté. Lúhy alkalické zrážajú biely hydroxid mangánatý, ktorý účinkom vzdušného kyslíka postupne prechádza na hnedú kyselinu manganičitú. Za prítomnosti oxidačných činidiel premena prebehne ihneď:

MnSO4 + 2 NaOH ⇔ Mn(OH)2 + Na2SO4

3 Mn(OH)2 + O2 ⇔ MnO(OH)O.MnO(OH)OMn + 2 H2O

2 MnO(OH)O.MnO(OH)OMn + O2 + 4 H20 ⇔ 6 MnO(OH)2

Amoniak vylučuje z neutrálnych roztokov solí mangánatých biely hydroxid mangánatý, ale za prítomnosti solí amónnych roztoky solí mangánatých nezráža. Mangán za prítomnosti solí amónnych vytvorí komplex a okrem toho soli amónne zatlačia disociáciu NH4OH, takže koncentrácia iónov OH- nestačí na to, aby sa dosiahol rozpúšťací súčin Mn(OH)2 a mohla vzniknúť zrazenina. Z amoniakálnych roztokov sa za varu a za prítomnosti oxidačných činidiel vylúči kyselina manganičitá.

Alkalické uhličitany zrážajú soli mangánaté aj za prítomnosti solí amónnych v podobe bieleho uhličitanu mangánatého, ktorý sa na rozdiel od horčíka v nadbytku činidla nerozpustí:

 MnSO4 + 2 Na2CO3 ⇔ MnCO3 + Na2SO4

Uhličitan bárnatý soli mangánaté za studena nezráža, za varu vylúči bielu zrazeninu.

Fosforečnan sodný zráža za neprítomnosti solí amónnych biely fosforečnan mangánatý a za ich prítomnosti fosforečnan mangánato-amónny. Pri zrážaní za tepla sa vylúči ružová kryštalická zrazenina:               

3 MnSO4 + 2 Na2HPO4 ⇔ Mn3(PO4)2 + 2 Na2SO4 + H2SO4

MnSO4 + (NH4)2HPO4 + NH3 ⇔ MnNH4PO4 + (NH4)2SO4

Alkalické octany a octan amónny na rozdiel od solí trojmocného železa roztoky mangánatých solí nezrážajú.

Kyanid draselný vylučuje spočiatku hnedú zrazeninu, ktorá sa v nadbytku kyanidu draselného rozpustí a roztok sa sfarbí na žlto. Vzniknutá komplexná zlúčenina sa na rozdiel od niklu po pridaní sírnika amónneho za varu rozpadne a pritom sa uvoľní sírnik mangánatý:

MnSO4+ 2 KCN ⇔ Mn(CN)2 + K2SO4

Mn(CN)2 + 4 KCN ⇔ K4[Mn(CN)6]

K4[Mn(CN)6] + (NH4)2S ⇔ MnS + 4 KCN + 2 NH4CN

Kvapka mangánatej soli sa účinkom hydroxidu sodného a roztoku benzidínového v kyseline octovej po kratšom čase na vzduchu sfarbí na modro (benzidínová modrá).

Oxid olovičitý oxiduje za varu v prostredí kyseliny dusičnej roztoky solí mangánatých na manganisté, pričom sa pôvodne bezfarebný roztok sfarbí na fialovo červeno. Pri reakcii nesmú byť prítomné chloridy, lebo vzniknutý manganistan sa spotrebuje na oxidovanie chlorovodíka; hoci je mangán prítomný, roztok sa nesfarbí, pretože za týchto okolností nemôže vzniknúť červenofialový anión MnO4-. Rušivé chloridy odstraňujeme prídavkom dusičnanu strieborného:

2 Mn(NO3)2 + 5 PbO2 + 6 HNO3 ⇔ 2 HMnO4 + 5 Pb(NO3)2 + 2 H2O

KMnO4 + 8 HCI ⇔ MnCI2 + KCl + 5 Cl + 4 H2O

Peroxisíran draselný alebo amónny oxiduje za prítomnosti nepatrného množstva solí strieborných kyselinou sírovou okyslené roztoky solí mangánatých na manganistan, ktorý prepožičiava roztokom červenofialovú farbu:

2 MnSO4 + 5 (NH4)2S2O8 + 5 H2SO4 + 8 H2O ⇔ 2 HMnO4 + 5 (NH4)2SO4 + 12 H2SO4

Jodistan draselný oxiduje v slabo kyslom alebo neutrálnom prostredí soli mangánaté na manganisté a reakčné prostredie sa sfarbí na fialovo:

2 MnSO4 + 5 KJO4 + 3 H2O ⇔ 2 HMnO4 + 5 KJO3 + 2 H2SO4

Oxidáciou v alkalickom prostredí vznikne hydrátovaný oxid manganičitý.           

Bizmuttetroxid za prítomnosti kyseliny dusičnej vyvoláva v roztokoch solí mangánatých červenofialové sfarbenie, lebo ich oxiduje na soli manganisté:

2 Mn(NO3)2 + 5 BiO4 + 3 H2O ⇔ 5 Bi2O3 + 2 HMnO4 + 4 HNO3

Bi2O3 + 6 HNO3 ⇔ 2 Bi(NO3)3 + 3 H2O