TEÓRIA
HRA
TEST

KVALITAN - virtuálne chemické lagoratóriumSodík / Dôkazy / Katióny V. triedy / Katióny / Teória

Soli sodné farbia nesvietivý plameň intenzívne žlto.

Pri zisťovaní sodíka napojíme skúmaným roztokom pásik filtračného papierika, ktorý osušíme nad mikroplameňom, nanesieme naň kvapku octanu zinočnato-uranylového a pozorujeme ho vo filtrovanom ultrafialovom svetle. Za prítomnosti Na(I) vznikne NaZn(U02)3(CH3COO)9. 9H2O v podobe zeleno žlto fluoreskujúcej škvrny. Keďže filtračný papier môže obsahovať aj zlúčeniny sodíka, musíme ho najprv vyprať zriedenou HCl a destilovanou vodou.

Síran bizmutitý

Kvapku skúmaného roztoku odparíme na podložnom skielku a k odparku pridáme kvapku síranu bizmutitého v kyseline sírovej. Za prítomnosti sodíka sa vylúčia krátke bezfarebné paličky.

Octan uranylový

V kvapke sodných solí po pridaní octanu uranylového a kvapky kyseliny octovej vzniknú svetložlté tetraedrické kryštáliky. Ak pridáme súčasne s činidlom aj octan horečnatý, za prítomnosti solí sodných vzniknú bezfarebné romboedrioké kryštáliky, ktoré sú veľmi charakteristické.

Octan uranylo-zinočnatý

Ako ešte citlivejšie činidlo sa na zisťovanie sodíka používa octan uranylo-zinočnatý, ktorý vzniká zmiešaním dvoch roztokov, z ktorých jeden sa pripravuje rozpustením 10 g octanu. uranylu a 3 g kyseliny octovej v 50 ml destilovanej vody a druhý rozpustením 30 g octanu zinočnatého a 2 g kyseliny octovej v 50 ml destilovanej vody. Pri zisťovaní sodíka pridáme k 0,5 ml skúmaného roztoku 4 ml činidla, s ktorým za prítomnosti sodíka vznikne kryštalická zrazenina; Pred skúškou treba z roztoku odstrániť amónne soli a kyselinu fosforečnú.

Dusičnan bizmutitý, dusitam draselný a dusičnan cézny

Na podložné skielko dáme kvapku skúmaného roztoku a po odparení pridáme kvapku činidla. Za prítomnosti sodíka vznikne bledožltá zrazenina, dobre viditeľná najmä na tmavej podložke.

Potrebné roztoky: Rozpustíme 50 g dusičnanu draselného v 100 ml vody, zneutralizujeme roztok 2 mol l-1 kyselinou dusičnou a pridáme 10 g práškového dusičnanu bizmutitého. Roztok prefíltrujeme (ak treba) a pridáme doň 10% dusičnan cézny, kým sa neprestane tvoriť žltá zrazenina. Po niekoľkých hodinách roztok odfiltrujeme a pridáme doň ešte soľ céznu, kým sa tvorí zrazenina. Potom pridáme 2,5. g dusičnanu cézneho a roztok doplníme na objem 150 ml. Na okyslenie roztoku pridáme niekoľko kvapiek kyseliny dusičnej.