TEÓRIA
HRA
TEST

KVALITAN - virtuálne chemické lagoratóriumAntimón / Dôkazy / Katióny II. triedy / Katióny / Teória

Pyrogalol

zráža z roztokov solí antimonitých za prítomnosti Seignettovej soli ťažkú zrazeninu a farebným tónom do čierna. Ako činidlo sa používa vodný roztok pyrogalolu.

Tionalid

zráža z roztokov soli antimonitých v prítomnosti alkalických kyanidov alebo vínanov bielu zrazeninu.

Kyselina fosfomolybdénová

Do mikroskúmavky dáme 1 ml skúmaného roztoku (antimón má byť trojmocný) a 0,5 až 1 ml činidla a mierne zahrejeme. Vznikne modré sfarbenie, ktoré sa dá vytrepať amylalkoholom.

Potrebné roztoky: 5% roztok kyseliny fosfomolybdénovej a amylalkohol. Príprava činidla: Fosfomolybdénan amónny rozpustíme v lúčavke kráľovskej, odparíme do sucha a po rozpustení necháme dva razy vykryštalizovať z vody.

Galocyanín

Ku kvapke činidla pridáme niekoľko'[kvapiek skúmaného roztoku a trocha kyseliny na udržanie antimónu v roztoku. Vínová, farba (ružovkasto červená) sa zmení na flalovomodrú. Ako činidlo sa používa 0,05% roztok galocyaninu v 1 mol l-1 HCl

Rodamínu B

v prostredí HCl fluoreskuje svetločerveno: táto farba za prítomnosti antimoničných solí prejde do fialova. Soli antimonité sa musia najprv zoxidovať. Metódu možno použiť aj v prítomnosti väčšieho množstva solí cínu. Ako činidlo sa používa 0,01% vodný roztok "Rodamínu B".

Fluorescenčná skúška

Za okolností uvedených pri bizmute poskytuje antimón blankytne modrú fluorescenciu nápadne odlišnú od farby bizmutu. Antimón možno vyredukovať vodíkom v stave zrodu. Skúšku robíme na platinovej miske alebo na platinovom drôtiku. Kvapku skúmaného roztoku dáme do platinovej misky alebo na hodinové skielko a roztok okyslíme kvapkou HCl. Nato pridáme kúsok zinku. Platinová miska zakrátko sčernie od vylúčeného antimónu a podobne sčernie aj platinový drôtik ponorený doroztoku na hodinovom skielku.

Kyselina fosfomolybdénová

Filtračný papier napojíme 5% roztokom kyseliny fosfomolybdénovej, po vysušení pridáme okyslený skúmaný roztok a vystavíme ho vodným parám. Za prítomnosti antimonitej soli vzniká. molybdénová modrá. Za prítomnosti dvojmocného cínu sa reakcia nedarí, preto musíme cín najprv zoxidovať povarením s kyselinou sírovou, pričom sa mocenstvo antimónu nemení.

Cínová fólia

Na cínovú fóliu nanesieme kvapku okysleného skúmaného roztoku, z ktorého (ak je antimón prítomný) sa vyredukuje kovový antimón a na fólii vytvorí čiernu škvrnu, ktorá je na rozdiel od arzénu nerozpustná v roztoku peroxidu sodíka. Reakciu rušia vzácné kovy a meď, ortuť a molybdénany (molybdénová modrá).

Chlorid ortuťnatý

Papierik sa napojí nasýteným roztokom chloridu ortuťnatého a pridá sa alkalický roztok skúmanej látky. V prítomnosti trojmocného antimónu sa papierik sfarbí na čierno od vylúčenej ortuti. Pri reakcii nesmú byť prítomné iné redukovadlá.