TEÓRIA
HRA
TEST

KVALITAN - virtuálne chemické lagoratóriumAntimón / Reakcie / Katióny II. triedy / Katióny / Teória

Reakcie trojmocného antimónu

Sírovodík vylučuje z mierne okyslených roztokov solí antimonitých aj za prítomnosti vínanov oranžovočervenú, vločkovitú zrazeninu sírnika antimonitého, rozpustnú v kyseline soľnej zriedenej 1:1. Z veľmi okysleného¬roztoku za varu zráža sírovodík čierny kryštalický sírnik antimonitý, ktorý je v kyseline soľnej nerozpustný:

2 SBCl3 + 3 H2S  ⇔ Sb2S3 + 6 HCl

Sírnik antimonitý je rozpustný v alkalických sírnikoch aj v žltom sírniku amónnom v podobe sulfosolí antimónu, ktoré zriedené kyseliny rozkladajú, pričom sa uvoľní sírnik antimonitý. Sírnik antimonitý je rozpustný aj v alkalických lúhoch a z takto vzniknutých roztokov ho minerálne kyseliny vylúčia. znova. Avšak na rozdiel od sírnikov arzénu nie je rozpustný v uhličitane amónnom ani v amoniaku:

Sb2S3 + 3 Na2S ⇔ 2 Na3SbS3

2 Sb2S3 + (NH4)2S5 + 5 (NH4)2S + 4 (NH4)3SbS4

2 Na3SbS3 + 6 HCI ⇔ Sb2S3 + 6 NaCl + 3 H2S

2 (NH4)3SbS4 + 6 HCI ⇔ Sb2S5 + 6 NH4CI + 3 H2S

Sb2S3 + 2 KOH ⇔ K(SbO)S + K(SbS)S + H2O

Z roztokov sulfoantimonitov amónnych sa vylúči po dlhšom varení vplyvom oxidácie vzdušným kyslíkom tmavočervený oxysulfid antimonitý:

2 (NH4)3SbS3 + 4 O2 ⇔ Sb2OS2 + 2 NH3 + H2O + 2 (NH4)2S2O3

Z roztokov solí trojmocného antimónu sa vylúči po pridaní vody biela zrazenina oxychloridu antimonitého alebo kyseliny metaantimonitej, ktorá stratou molekuly vody prejde na oxid antimonitý. Zrazenina je rozpustná HCl a na rozdiel od bizmutu aj v kyseline vínnej:

SbCl3 + H2O ⇔ SbOCI + 2 HCl

SbOCl + H2O ⇔ HSbO2 + HCl

2 HSBO2 ⇔ Sb2O3 + H2O

Alkalické hydroxidy, amoniak a alkalické uhličitany vylučujú biele zrazeniny, ktoré sa rozpúšťaj'ú vo veľkom nadbytku alkalického lúhu za vzniku antimonitanov. Uhličitan amónny vylučuje bielu, v nadbytku činidla nerozpustnú zrazeninu.

Zahriatím alkalických roztokov solí trojmocného antimónu s amoniakálnym dusičnanom strieborným sa vylúči na rozdiel od solí päťmocného antimónu kovové striebro:

KSbO2 + 2 Ag(NH3)2NO3 + H2O ⇔ 2 Ag + KsbO3 + 2 NH4NO3 + 2 NH3

Soli antimonité redukujú a odfarbujú za prítomnosti kyslého uhličitanu sodného jódový roztok:

Sb2O3 + 2 J2 + 2 H2O ⇔ Sb2O5 + 4 HJ

Manganistan draselný oxiduje v kyslom prostredi soli antimonité, pričom sa sám odfarbí:

5 Sb2O3 + 4 KmnO4 + 6 H2SO4 ⇔ 5 Sb2O5 + 2 K2SO4 + 4 MnSO4 + 6 H2O

Kvapka kyseliny fosfomolybdénovej, zmiešaná s kvapkou roztoku soli trojmocného antimónu a vystavená účinkom vodných pár zmodrie.

Z roztoku chloridu antimonitého okysleného mierne HCl vypadnú prídavkom chloridu cézneho bezfarebné hexagonálne platničky chloriridu cézno-antimonitého.

Za súčasného pridanie chloridu cézneho a jodidu draselného vzniknú krvavočervené hexagonálne kryštáliky, ktoré majú tvar malých dáždnikov.

Z mierne okyslených roztokov chloridu antimonitého sa po pridani nadbytku jodidu draselného a tuhého chloridu pyridinu zrážajú žlté, stlpkovité veľmi charakteristické kryštáliky.

Chlorid bárnatý zráža z koncentrovanejších roztokov dávivého vínneho kameňa okysleného kyselinou octovou tenké, bezfarebné lesklé šesťboké Iístočky.

Dusičnan strieborný vylučuje z horúcich roztokov dávivého vínneho kameňa rombické kryštáliky.

Reakcie päťmocného antimónu

Sírovodík zráža z mierne okyslených roztokov soli antimoničných oranžovočervený sírnik antimoničný, ktorý sa rozpúšťa v koncentrovanej HCl v podobe chloridu antimonitého. Sírnik. antimoničný sa rozpúšfa aj v sírnikoch alkalických a v žltom sírniku amónnom a zo vzniknutých aulfosolí uvoľnia zriedené kyseliny opäť sírniky antimónu. Rozpúšťa sa aj v alkalických hydroxidov, ale na rozdiel od sírnikov arzénu je nerozpustný v uhličitane amónnom:

2 SbCl5 + 5 H2S ⇔ Sb2S5 + 10 HCl

Sb2S5 + 6 HCl ⇔ 2 SbCl3 + 3 H2S + 2 S

Sb2S5 + 3 Na2S ⇔ 2 Na3SbS4

Z roztokov antimoničných solí sa po prídení vody vylúči biela zrazenina oxychloridu antimoničného, resp. kyseliny antimoničnej, ktorá je rozpustná v HCl. Kyselina vínna potláča hydrolýzu, takže v jej prítomnosti nevznikne zákal:

2 SbCl+ 2 H2O ⇔ SbO2Cl + 4 HCl

SbO2Cl + 2 H2O ⇔ H3SbO4 + HCl

Účinkom alkalických hydroxidov, uhličitanov a amoniaku vznikne prechodne biela zrazenina, ktorá sa v nadbytku činidla rozpustí.

Soli antimoničné oxidujú okyslený roztok jodidu draselného a reakčné prostredie sa sfarbí od vylúčeného jódu na hnedo:

SbCl5 + 2 KJ ⇔ SbCl3 + 2 KCl + J2

Spoločné reakcie trojmocného a pätmocného antimónu

Vodíkom v stave zrodu sa v roztokoch solí antimónu vytvára antimonovodík, ktorý je bezfarebný, ľahko prchavý a veľmi jedovatý. Chemickými vlastnosťami sa. velmi podobá arzenovodfku,  ich odlišné reakcie, ako aj rozpoznávacie znaky sú uvedené pri arzéne.

Železný drôt vyredukuje z okyslených roztokov soli antimónu na rozdiel od solí cínu čiernu vločkovitú zrazeninu kovového antimónu:

SbCl3 + Fe ⇔ FeCl3 + Sb

Z okyslených roztokov vylučuje zinok práškovú čiernu zrazeninu kovového antimónu. Pri redukciách v platinovej miske sa vylučuje antimón ako tuhý čierny povlak, ktorý pokryje platinu na mieste dotyku so zinkom v podobe škvrny:

2 SbCl5 + 5 Zn ⇔ 5 ZnCl2 + 2 Sb