TEÓRIA
HRA
TEST

KVALITAN - virtuálne chemické lagoratóriumHliník / Dôkazy / Katióny III. triedy / Katióny / Teória

Dôkazy hliníka

Sodná soľ sulfónovaného alizarínu (alizarín S)

Alizarín S

Vylučuje z alkalických roztokov hlinitanov červenú zrazeninu. S týmto činidlom dáva aj samotný hydroxid alkalický podobnú zrazeninu, ktorá je však v kyseline octovej rozpustná.

Alizarínový papier navlhčený okysleným roztokom soli hlinitej a vystavený dymom amoniaku sa sfarbí na červenofialovo. Papier po vysušení v sušiarni zmení farbu, lebo zlúčenina alizarínu s amoniakom sa rozpadne a zostane len malinovočervená zlúčenina alizarínu s hliníkom.

Amónna soľ kyseliny auríntrikarbónovej (tetraoxyflavonol, aluminón)

aluminón

Zráža z roztokov solí hlinitých za prítomnosti octanu amónneho červenú zrazeninu, ktorá sa účinkom uhličitanu amónneho nemení.

Oxychinolín

Oxychinolín

vylučuje za prítomnosti octanu amónneho zo slabo kyslých roztokov alebo amoniakálnych roztokov solí hlinitých zelenožltú zrazeninu. Ako činidlo sa používa alkoholický roztok oxychinolínu alebo ešte lepšie 5% roztok v 12% kyseline octovej.

Tanín

3% roztok tanínu v nasýtenom roztoku octanu amónneho vylúči z roztokov solí hlinitých hliník vo forme nerozpustnej adsorpčnej zlúčeniny.

Fluorescenčná skúška

Soli hlinité poskytujú s roztokom morínu v neutrálnom roztoku alebo v kyselinou octovou okyslených roztokoch koloidne rozpustenú a zeleno fluoreskujúcu zlúčeninu Al(C15H907)3. Ak hľadáme hliník, napojíme pásik filtračného papiera čerstvo pripraveným roztokom morínu a po usušení naň nanesieme kvapku skúmaného.roztoku. Papier potom znova usušíme a navlhčínie 2 až 3 kvapkami 2 mol l-1 HCl. Za prítomnosti katiónu Al3+ vznikne škvrna, ktorá pozorovaná v ultrafialovom svetle zeleno fluoreskuje. Aj ostatné katióny tretej triedy poskytujú s morínom zlúčeniny, ktoré sa dajú na rozdiel od hliníka vyprať kyselinou soľnou.

Morín

Morín

Ako činidlo sa používa nasýtený roztok morínu v metylalkohole.

Síran cézny

Kvapku skúmaného roztoku odparíme na podložnom skielku, pridáme kvapku, vody a kvapku kyslého síranu cézneho. Za prítomnosti hliníka vzniknú bezfarebné sklovité oktaédre.

Alízarínová červená PS

Alizarínová červená PS

Do mikroskúmavky dáme kvapku skúmaného roztoku, kvapku činidla a kvapku zriedeného amoniaku. Roztok uvedieme do varu a potom pridáme dve kvapky zriedenej kyseliny octovej. Ak je hliník prítomný, vznikne červené (živé) sfarbenie, ktoré sa v dopadajúcom svetle javí ako fialové s fluorescenciou do žlta. Potrebné roztoky: 0,1% vodný roztok síranu purpurínu sodného, 0,1 mol l-1 amoniak a 0,1 mol l-1 kyselina octová.

Alizarín

Za prítomnosti fosforečnanového iónu a iónov železa, mangánu, medi a chrómu postupujeme takto: Ku kvapke skúmaného roztoku na hodinovom skielku pridáme kvapku 30% roztoku hydroxidu sodného a zrnko peroxidu sodného a zmes premiešame. Zo zmesi vypadnú hydroxidy železa, mangánu a ostatných katiónov, ktoré za týchto podmienok tvoria hydroxidy, kým hliník a prípadne prítomný chróm ostanú v roztoku. Z roztoku odoberieme kapilárou kvapku, dáme ju na skielko a urobíme skúšku na hliník tak, ako sme už uviedli.

Chinalizarín

s hlinitými soľami poskytuje červený lak. Pri dokazovaní hliníka postupujeme takto: Na reagenčný papier dáme kvapku skúmaného roztoku, ktorú ešte za vlhka vystavíme účinkom dymov amoniaku. Potom necháme na papierik pôsobiť pary koncentrovanej kyseliny octovej, kým nezmizne modrá farba amónnej soli chinalizarínu. Ak sa na hnedom poli chinalizarínu vytvorí červená škvrna alebo prstenec, je dôkazom, že hliník je prítomný. Podobne sa správa aj berýlium a horčík, s tým rozdielom, že berýlnatý lak vznikne aj v alkalickom prostredí, ale na rozdiel od horčíka, ktorého lak sa rozkladá kyselinou octovou, odfarbuje sa brómovou vodou.