TEÓRIA
HRA
TEST

KVALITAN - virtuálne chemické lagoratóriumZinok / Dôkazy / Katióny III. triedy / Katióny / Teória

Dôkazy zinku

Ditizón

ditizón

Zelená farba roztoku ditizónu po pridaní roztoku soli zinočnatej a zatrepaní prejde do purpurovočervena. Ako činidlo sa používa 0,01 g ditizónu v 100 ml chloridu uhličitého.

Kyselina antranilová

zráža z roztokov solí zinočnatých okyslených mierne kyselinou octovou žltobielu zrazeninu.

Chinaldínová kyselina vylučuje z roztokov mierne okyslených kyselinou octovou bielu zrazeninu.

Rodanid

Z neutrálnych roztokov solí zinočnatých vypadne po zatrepaní s rodanidom alkalickým a pyridínom biela kryštalická zrazenina zloženia [ZnPY2](SCN) 2, ktorá je rozpustná v nadbytku pyridínu.

Fluorescenčná skúška

Zlúčenina zinku s chinosólom prejavuje intenzívne žltú fluorescenciu; túto vlastnosť zinku možno výhodne využiť pri jeho dokazovaní. Nevýhodou tohto činidla je, že poskytuje aj s inými katiónmi podobne sa správajúce zlúčeniny (Mg, Cd, Pb, Sn). Táto vlastnosť činidla sa pripisuje v ňom prítomnému oxychinolínu. O ktorú látku ide, poznáme podľa farby fluorescencie, ale hlavne podľa dĺžky vlny. Za prítomnosti katiónu Zn2+ vzniká veľmi jasná žltozelená fluorescencia s dlžkou vlny rovnajúcou sa 500 mμ, Mikroreakcie vyvolávame na pásiku filtračného papiera, ktorý najprv napojíme činidlom a vysušíme.

Rodano-ortuťnatan amónny a kyselina octová

Kvapku skúmaného roztoku odparíme na podložnom skielku do sucha, pridáme kvapku zriedenej kyseliny octovej a kvapku rodano-ortuťnatanu amónneho. Za prítomnosti zinku vzniknú čierne hviezdicovité útvary.

Rodano-ortuťnatan amónny a síran meďnatý

Na dno téglika dáme kvapku kyselinou sírovou mierne okysleného skúmaného roztoku, kvapku síranu meďnatého a kvapku rodanoortutnatanu amónneho. Za prítomnosti zinku vznikne tmavofialová zrazenina, vytvorenie kryštálikov urýchľujeme trením stien sklenou tyčinkou. Potrebné roztoky: 0,1% vodný roztok síranu meďnatého a roztok pripravený rozpustením 2,7 g chloridu ortutnatého a 3 g rodanidu amónneho do 100 ml vody.

Rodano-meďnatan amónny a chlorid kobaltnatý

Reakciu uskutočňujeme podobne ako v predošlom prípade, pritom vznikne modrá zrazenina, zložená z hranolčekov. Potrebné roztoky: 0,02% vodný roztok chloridu kobaltnatého, druhý roztok ako v predošlom prípade.

p-Nitrobenzénazoorcinol

Na filtračný papier nanesieme kvapku. mierne kyslého skúmaného roztoku, kvapku činidla a Kvapku hydroxidu sodného. Ak je prítomný zinok, vznikne červenooranžová škvrna.

Ako činidlo používame nasýtený roztok p-nitrobenzénazoorcinolu v 96% alkohole. Používaný lúh je 2 mol l-1 NaOH.

Ferikyanid draselný a p-fenetidín

p-fenetidín

Na dno téglika nanesieme kvapku ferikyanidu draselhého, kvapku p-fenetidínu, kvapku kyseliny sírovej a kvapku mierne kyslého skúmaného roztoku. Za prítomnosti zinku vzniká fialové až modré sfarbenie. Potrebné roztoky: 2% vodný roztok ferikyanidu draselného, 1% vodný roztok p-fenetidínu a 0,3 mol l-1 kyseliny sírovej.

Rodano-ortuťnatan amónny

poskytuje so zinkom bielu zrazeninu. Pri reakcii sa ako katalyzátor používa soľ kobaltnatá, ktorá aj sama poskytuje s činidlom po dlhšom čase modrú zrazeninu. Ak je zinok prítomný, za katalytického účinku soli kobaltnatej vznikne ihneď modrá zrazenina, prestúpená bielymi kryštálikmi zinočnatej zlúčeniny. Reakcia sa vyvoláva na bodkovacích platničkách. Do jednej jamky sa dá kvapka skúmaného roztoku a do druhej destilovaná voda. Potom sa pridá k obidvom po kvapke okysleného síranu kobaltnatého (0,02% roztok v 0,5 mol l-1 HCI) a činidla. Za prítomnosti zinku, vznikne modré sfarbenie okamžite alebo najneskoršie do dvoch minút, kým v slepom pokuse najskôr o tri minúty.