TEÓRIA
HRA
TEST

KVALITAN - virtuálne chemické lagoratóriumHliník / Vlastnosti / Katióny III. triedy / Katióny / Teória

Relatívna atómová hmotnosť = 26,982
Protónové číslo = 13
Objemová hmotnosť (hustota) = 2700 kg m-3
Molový objem = 10×10-6 m3 mol-1
Teplota topenia = 660,32 °C
Teplota varu = 2 518,85 °C
Eo(Al3+/Al) = -1,66 V

Hliník patrí medzi najrozšírenejšie prvky. Vyskytuje sa výlučne v zlúčeninách, a to tak v jednoduchých, ako aj v zložitých.

Hliník je biely kov s modrastým nádychom a na reze s cínovým leskom. Na vzduchu za obyčajnej teploty sa takmer nemení. Po dlhšom čase sa pokryje na povrchu nepatrnou vrstvičkou kysličníka hlinitého, ktorá ho chráni pred ďalším účinkom vzdušného kyslíka. Najlepšie sa rozpúšťa v halových kyselinách. V zriedenej kyseline sírovej sa takmer nerozpúšta. V koncentrovanej kyseline sírovej za varu sa rozpúšťa za vývoja oxidu siričitého. V koncentrovanej kyseline dusičnej za studena sa nerozpúšťa. Horúca kyselina dusičná ho rozpúšťa za vývoja oxidov dusíka. Za varu porušujú hliník aj organické kyseliny.

Na rozpúšťanie hliníka je najvýhodnejšie použiť zriedenú HCl (1:5) za tepla. Ak je prítomný kremík, unikne v podobe kremíkovodíka, kým grafitický kremík zostane nezmenený. Pri rozpúšťaní v lúčavke kráľovskej sa kremík oxiduje na kyselinu kremičitú, ale časť ho ostane v elementárnej forme. Hliník a jeho zliatiny sa veľmi ľahko rozpúšťajú v alkalických lúhoch, pričom prítomné kovy, ako horčík, železo a meď, ostanú nerozpustené, ale znečistené hliníkom. Prirodzené bezvodé kysličníky, ako korund, rubín, zafír, ďalej spinely a vypálený oxid hlinitý, sa v kyselinách nerozpúšťajú. Bežnými rozkladnými činidlami, ako je sóda a lúh, nedajú sa celkom rozložiť. Keď sú veľmi jemne rozotreté, dajú sa veľmi ľahko rozložiť pyrosíranom sodným, pričom sa premenia na síran hlinitý, ktorý sa vo vode rozpustí.